• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 26 marzec 2020 17:31

Praca zdalna, czyli jak efektywnie pracować w domu

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Epidemia koronawirusa sprawiła, że bardzo wielu pracodawców było zmuszonych odesłać swoich pracowników do domów, aby stamtąd mogli wykonywać swoje obowiązki. Ktoś, kto nigdy nie pracował w ten sposób może mieć niemałe problemy z organizacją. Radzimy co robić, aby jak najbardziej efektywnie wykonywać zdalną pracę.

Praca wykonywana w zaciszu domowym ma swoje plusy i minusy. Jednym z negatywnych jej aspektów jest to, że nie trzeba wychodzić z domu. Brak ruchu może powodować u niektórych również brak chęci do działania oraz gorsze samopoczucie. Dlatego warto przed rozpoczęciem pracy pójść na krótki spacer lub chwilę poćwiczyć.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie swojego stanowiska pracy. Jest to bardzo ważne, ponieważ miejsce, w którym pracujemy, odgrywa ogromną rolę jeśli chodzi o efektywność wykonywanych działań. Należy więc zadbać o to, aby stanowisko nie było usytuowane w sypialni, było dobrze oświetlone oraz zorganizowane tak, aby nic nas nie rozpraszało.

Należy pamiętać, aby zachowywać ustaloną przez siebie rutynę. Wstawać o określonej godzinie, umyć się, ubrać, zaścielić łóżko oraz zjeść śniadanie. Jednym słowem robić wszystko tak, jakbyśmy faktycznie wychodzili do pracy. Równie ważnym jest, aby wyznaczyć sobie godziny pracy, podczas których nikt nie będzie nam przeszkadzał, a współpracownicy i szef będą wiedzieli, w jakim czasie jesteśmy dostępni. Bardzo dobrze jest również ustalić harmonogram pracy na najbliższy tydzień, np. w postaci listy zadań, które po wykonaniu będziemy mogli odhaczać.

Zbyt częste przerwy w pracy nie są sprzymierzeńcem podczas zdalnego wykonywania obowiązków. Badania dowodzą, że ludzie pracujący w domach dużo częściej robią sobie przerwy, co nie wpływa dobrze na ich efektywność.

Aby dobrze pracować we własnych czterech kątach należy pamiętać, żeby podczas godzin ustalonych na obowiązki związane z pracą nie zajmować się niczym innym. Nie należy odrywać się od komputera, aby np. posprzątać czy ugotować obiad.

Praca zdalna oraz wprowadzone restrykcje związane z koronawirusem nie oznaczają, że powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej. Po pracy warto iść na spacer, pobiegać czy pojeździć na rowerze. Należy jednak pamiętać, aby robić to w odosobnieniu, zachowując odpowiednią odległość od innych osób. Trochę ruchu poprawi humor, sprawi, że poczujemy się lepiej psychicznie, a nasz organizm będzie dotleniony.

Praca zdalna może być bardzo efektywna i przynosić oczekiwane rezultaty. Aby tak było, ważne jest jednak przestrzeganie opisanych wyżej zasad oraz samokontrola.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot