• 1
  • 2
  • 3
piątek, 27 marzec 2020 11:29

Pożar suchej trawy i trzcinowisk

Napisała
KPPSP w Augustowie KPPSP w Augustowie

26 marca 2020 r. o godz. 18:07  do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w  Augustowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze suchej trawy i trzcinowisk.  Po przyjeździe na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej zastano pożar suchej trawy i trzcinowisk o dużej powierzchni, sytuacja dynamiczna.

Ze względu na trudne warunki terenowe  Kierujący Działaniem Ratowniczym wyznaczył  punkt koncentracji sił i środków skąd  ratownicy udali się pieszo w kierunku miejsca pożaru ok. 800 m prowadząc natarcie oskrzydlające. Pożar był gaszony za pomocą tłumic oraz szpadli. Front pożaru rozprzestrzeniał się od strony rzeki Biebrza (w kierunku zachodnim) zgodnie z kierunkiem wiatru.

W trwającej  3 godziny akcji gaśniczej udział brało 7 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z pow. augustowskiego łącznie 42 strażaków. W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 25 ha suchej trawy i trzcinowisk.

Ze względu na duże zagrożenie pożarowe strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie apelują o zachowanie szczególnej  ostrożności  w posługiwaniu się ogniem otwartym.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Co roku strażacy na terenie całego kraju mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wypalanie traw jest zabronione, a za wykroczenia tego typu grożą m.in. następujące sankcje:
– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

Więcej informacji oraz materiały do pobrania na temat ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „Stop pożarom traw” można znaleźć na stronie http://www.stoppozaromtraw.pl

Źródło: KPPSP w Augustowie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot