• 1
  • 2
poniedziałek, 30 marzec 2020 11:00

Rusza laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) wykrywające koronawirusa

Napisane przez AK

W poniedziałek (30.03) w Białymstoku ma ruszyć drugie laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa. Badania będą wykonywane przez Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej UMB. Ma być tam przeprowadzanych ok. 200 testów na dobę.

 

 Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem choroby zakaźnej COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej.


Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym. Analiza trzech genów wirusa SARS-CoV-2 będzie przeprowadzona w oparciu o testy cechujące się bardzo wysoką czułością w celu precyzyjnej diagnostyki wirusa.

"Na etapie wdrażania metody przepustowość badań zaplanowano na 200 testów dziennie, a docelowo liczba ta wzrośnie do 500 analiz na dzień"- informuje biuro prasowe UMB. 

Obecnie w Białymstoku wykonuje się ok. 100 testów na dobę. 

W województwie podlaskim do tej pory stwierdzono 32 przypadki zakażenia koronawirusem. 

Pamiętaj!!!

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Należy stosować zasady higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na specjalnej stronie gov.pl 
 

źródło: rzecznik UMB/ Wrota Podlasia
oprac. Aneta Kursa

 

Taekwondo
Gruby Benek