• 1
  • 2
środa, 01 kwiecień 2020 15:00

Wybory 2020 możliwe dzięki wprowadzeniu nowych zasad?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja 2020 roku stoją pod wielkim znakiem zapytania. Rząd ma jednak plan, aby mogły być one zrealizowane w terminie. Co w związku z tym czeka wyborców?

Powszechne głosowanie korespondencyjne to nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na planowe przeprowadzenie wyborów prezydenckich. PiS już złożyło w Sejmie projekt ustawy, który zakłada taką możliwość. Do jego przyjęcia może dojść 3 kwietnia. Rząd chce wprowadzić zmiany w przepisie Kodeksu wyborczego ze względu na epidemię koronawirusa. Przypomnijmy, że przełożenie daty wyborów prezydenckich jest możliwe tylko w wypadku wprowadzenia stanów nadzwyczajnych: stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego i stanu wojennego. Niektórzy twierdzą, że podjęcie tego rodzaju działań jedynie w celu przesunięcia terminu głosowania byłoby złamaniem konstytucji.

Co to jest głosowanie korespondencyjne?

Głosowanie korespondencyjne umożliwia każdemu obywatelowi głosowanie bez konieczności stawiania się przy urnie wyborczej. Miałoby ono polegać na dostarczeniu kopert wyborcom i ich późniejszym odesłaniu do obwodowych komisji wyborczych. Głosowanie korespondencyjne miałoby być wprowadzone jednorazowo dla wyborów prezydenckich w maju 2020.

Tego typu głosowanie jest w tej chwili możliwe dla dwóch grup wyborczych: osób niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osób niepełnosprawnych zatrudnionych oraz przebywających za granicą. 

Taekwondo
Gruby Benek