• 1
 • 2
 • 3
środa, 01 kwiecień 2020 16:31

Sesja rady powiatu – radny Kotarski dopytuje o szpital

Napisała

Dnia 26 marca odbyła się X Sesja Rady Powiatu Augustowskiego. Samorządowcy debatowali między innymi o tym, czy szpitale są przygotowane do nadejścia eskalacji epidemii.

Stopniem zaawansowania przygotowania szpitali na nadejście eskalacji epidemii koronawirusa najbardziej zainteresowany okazał się być radny Michał Kotarski. Za wszelką cenę próbował uzyskać od starosty Jarosława Szlaszyńskiego informacje dotyczące działań kryzysowych. Zdaniem radnego, niewiedza w tym temacie dręczy mieszkańców Augustowa.

„Ile testów na obecność koronawirusa zostało do tej pory przeprowadzonych na terenie naszego powiatu? Czy szpital zakupił już sprzęt ze środków przekazanych przez Gminę Miasto Augustów lub województwo podlaskie? Ile karetek do transportowania chorych, ewentualnie zakażonych koronawirusem, mamy zabezpieczonych? Czy cały personel szpitala jest zaopatrzony w środki ochrony osobistej, tj. maseczki, kombinezony, gogle, rękawiczki? Czy szpital posiada już komorę dekontaminacyjną dla personelu? Czy jesteśmy gotowi na nastąpienie eskalacji epidemii? Czy sprzętowo szpital będzie gotowy, jeżeli szpital jednoimienny w Łomży zostanie zapełniony pacjentami z województwa podlaskiego? Czy mamy wystarczającą ilość respiratorów, lekarzy i pielęgniarek do obsłużenia pacjentów? Czy jesteśmy gotowi jako powiat na epidemię? Czy jesteśmy w pełni przygotowani w przypadku nastąpienia jej eskalacji?” – dociekał radny Kotarski.

Starosta, do którego były skierowane pytania stwierdził, że odpowie na nie na miejscu, nie na piśmie, do czego dążył prowadzący obrady.

Poinformował, że na dzień 25 marca zostało przeprowadzonych 16 badań próbek w kierunku podejrzenia zarażenia koronawirusem. Do tej pory próbki były wożone do laboratorium w Olsztynie, lecz po uruchomieniu laboratorium w Białymstoku są one odwożone do tamtejszej placówki. Z informacji udzielonych przez starostę wynika, że liczba osób poddanych kwarantannie domowej zwiększyła się i jest to liczba nieprzekraczająca 100. Miejsca do kwarantanny, które zostały zabezpieczone, znajdują się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym oraz w bursie międzyszkolnej i na tę chwilę te obiekty są wolne.

„Ze środków przekazanych przez urząd miasta została wykorzystana już kwota 171 tys. złotych.  Został zakupiony aparat do fumigacji, respirator i ssaki. Kwota jest wyższa o 11 tys. zł. Brakujące środki dołoży szpital. Jeśli chodzi o środki ochrony osobistej na oddziałach i w magazynie szpitala, to stan jest na bieżąco uzupełniany i wystarczający dla personelu medycznego na 10 dni. Na oddziale obserwacyjno – zakaźnym jest hospitalizowanych 6 osób, wszystkie bez podejrzenia w kierunku koronawirusa. Jest 9 łóżek wolnych z możliwością rozwinięcia do 24 hospitalizacji. My nie wiemy jak ta epidemia będzie się rozwijać. Na ten moment szpital jest przygotowany. Ma kadrę, ma wyposażenie, uzupełnia aparaturę. W przypadku eskalacji będą podejmowane inne stosowne działania. Szpital złożył jeszcze jeden wniosek na kwotę ponad 2 mln zł na zakup aparatury, sprzętu i zakup sterylizatorni” – poinformował Jarosław Szlaszyński.

Radny Kotarski nie do końca był jednak usatysfakcjonowany odpowiedzią starosty.

„Co w przypadku eskalacji? Jaki jest plan? Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy będziemy gotowi. Co w przypadku komory dekontaminacyjnej? Co z zabezpieczeniem karetek transportowych?” – dociekał.

„Na dzień dzisiejszy wszystkie służby są przygotowane do realizacji swoich zadań. Nie wiemy jak ta epidemia będzie się rozwijać i w związku z tym trudno udzielić szczegółowych odpowiedzi na to jak będzie realizowany transport chorych. W Augustowie jest dwóch lekarzy zakaźników. Jest to na pewno za mało, ale tylu akurat mamy” – tłumaczył starosta.

Dodał również, że szpital ma 15 lub 16 respiratorów i jest to na tę chwilę wystarczająca liczba.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Super czwartek, 02 kwiecień 2020 21:30 napisane przez Super

  10 dni to jest jakiś żart na prima aprillis?

 • Link do komentarza wef czwartek, 02 kwiecień 2020 17:46 napisane przez wef

  To znaczy, że przygotowanie szpitala na 10 dni, 10 łóżek z rozszerzeniem na 24 to wielki sukces? To trzeba płakać! Gdyby przygotowanie było na co najmniej 3 miesiące. Poza tym prywatny przedsiębiorca kupił suwalskiemu szpitalowi urzadzenie do wykonywania testów na koronawirusa. I to jest przerażające, że nie państwo polskie to zapewnia, a prywatni ludzie. Ale dobrze, że ktos taki się znalazł. Także panie starosto i obecnie chwalący wicestarosto (poprzednio strasznie negujący). Pole do popisu macie jeszcze spore i darujcie sobie te zapewnienia i samozachwyty że cacy wszystko jest, bo mało kto w nie wierzy.

 • Link do komentarza góral niskopienny z Podbeskidzia środa, 01 kwiecień 2020 19:22 napisane przez góral niskopienny z Podbeskidzia

  Panie Ratownik - też były Ratownik PSP - masz oczywiście rację że Starosta trochę się usprawiedliwia nie do końca merytorycznie - co do Burmistrza to chyba nie masz pretensji że przekazał naszych mieszkańców pieniądze z podatków w wysokości 160.000 zł Starostwu , które to odpowiada za szeroką rozumianą służbę zdrowia w naszym mieście - jestem przekonany że Burmistrz był przekonany że Ratownicy otrzymają niezbędny sprzęt z tej puli pieniędzy , a co do zbiórek organizowanych przez UM to jest to inicjatywa oddolna nie przymusowa i z tego co wiem to osobiście prosił o wsparcie naszych lokalnych przedsiębiorców na zasadzie dobrowolnych składek wsparcia - pozdrawiam.

 • Link do komentarza Ratownik środa, 01 kwiecień 2020 17:13 napisane przez Ratownik

  Pan Starosta nie zapytał pogotowia o ilość karetek do transportu zakażonych,Pan Starosta nie zapytał pogotowia o potrzeby .Informuję że taki twór istnieje na terenie powiatu. Gratuluję orientacji w temacie panie Starosto.Dziękuję przedsiębiorcom augustowskim ,że zadbali o nasze bezpieczeństwo ,z własnej woli beez udziału władz samorządowych. Kolejny kwiatek p.burmistrz -sponsoruje strażakom ochotnikom środki ochrony osobistej do walki z koronawirusem,a dla pogotowia organizuje przymusową zbiórkę w internecie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

KA-MIX
DrewSot
PSM-Rekrutacja