• 1
  • 2
środa, 01 kwiecień 2020 16:31

Sesja rady powiatu – radny Kotarski dopytuje o szpital

Napisała

Dnia 26 marca odbyła się X Sesja Rady Powiatu Augustowskiego. Samorządowcy debatowali między innymi o tym, czy szpitale są przygotowane do nadejścia eskalacji epidemii.

Stopniem zaawansowania przygotowania szpitali na nadejście eskalacji epidemii koronawirusa najbardziej zainteresowany okazał się być radny Michał Kotarski. Za wszelką cenę próbował uzyskać od starosty Jarosława Szlaszyńskiego informacje dotyczące działań kryzysowych. Zdaniem radnego, niewiedza w tym temacie dręczy mieszkańców Augustowa.

„Ile testów na obecność koronawirusa zostało do tej pory przeprowadzonych na terenie naszego powiatu? Czy szpital zakupił już sprzęt ze środków przekazanych przez Gminę Miasto Augustów lub województwo podlaskie? Ile karetek do transportowania chorych, ewentualnie zakażonych koronawirusem, mamy zabezpieczonych? Czy cały personel szpitala jest zaopatrzony w środki ochrony osobistej, tj. maseczki, kombinezony, gogle, rękawiczki? Czy szpital posiada już komorę dekontaminacyjną dla personelu? Czy jesteśmy gotowi na nastąpienie eskalacji epidemii? Czy sprzętowo szpital będzie gotowy, jeżeli szpital jednoimienny w Łomży zostanie zapełniony pacjentami z województwa podlaskiego? Czy mamy wystarczającą ilość respiratorów, lekarzy i pielęgniarek do obsłużenia pacjentów? Czy jesteśmy gotowi jako powiat na epidemię? Czy jesteśmy w pełni przygotowani w przypadku nastąpienia jej eskalacji?” – dociekał radny Kotarski.

Starosta, do którego były skierowane pytania stwierdził, że odpowie na nie na miejscu, nie na piśmie, do czego dążył prowadzący obrady.

Poinformował, że na dzień 25 marca zostało przeprowadzonych 16 badań próbek w kierunku podejrzenia zarażenia koronawirusem. Do tej pory próbki były wożone do laboratorium w Olsztynie, lecz po uruchomieniu laboratorium w Białymstoku są one odwożone do tamtejszej placówki. Z informacji udzielonych przez starostę wynika, że liczba osób poddanych kwarantannie domowej zwiększyła się i jest to liczba nieprzekraczająca 100. Miejsca do kwarantanny, które zostały zabezpieczone, znajdują się w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym oraz w bursie międzyszkolnej i na tę chwilę te obiekty są wolne.

„Ze środków przekazanych przez urząd miasta została wykorzystana już kwota 171 tys. złotych.  Został zakupiony aparat do fumigacji, respirator i ssaki. Kwota jest wyższa o 11 tys. zł. Brakujące środki dołoży szpital. Jeśli chodzi o środki ochrony osobistej na oddziałach i w magazynie szpitala, to stan jest na bieżąco uzupełniany i wystarczający dla personelu medycznego na 10 dni. Na oddziale obserwacyjno – zakaźnym jest hospitalizowanych 6 osób, wszystkie bez podejrzenia w kierunku koronawirusa. Jest 9 łóżek wolnych z możliwością rozwinięcia do 24 hospitalizacji. My nie wiemy jak ta epidemia będzie się rozwijać. Na ten moment szpital jest przygotowany. Ma kadrę, ma wyposażenie, uzupełnia aparaturę. W przypadku eskalacji będą podejmowane inne stosowne działania. Szpital złożył jeszcze jeden wniosek na kwotę ponad 2 mln zł na zakup aparatury, sprzętu i zakup sterylizatorni” – poinformował Jarosław Szlaszyński.

Radny Kotarski nie do końca był jednak usatysfakcjonowany odpowiedzią starosty.

„Co w przypadku eskalacji? Jaki jest plan? Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy będziemy gotowi. Co w przypadku komory dekontaminacyjnej? Co z zabezpieczeniem karetek transportowych?” – dociekał.

„Na dzień dzisiejszy wszystkie służby są przygotowane do realizacji swoich zadań. Nie wiemy jak ta epidemia będzie się rozwijać i w związku z tym trudno udzielić szczegółowych odpowiedzi na to jak będzie realizowany transport chorych. W Augustowie jest dwóch lekarzy zakaźników. Jest to na pewno za mało, ale tylu akurat mamy” – tłumaczył starosta.

Dodał również, że szpital ma 15 lub 16 respiratorów i jest to na tę chwilę wystarczająca liczba.

Gruby Benek
Taekwondo