• 1
  • 2
czwartek, 02 kwiecień 2020 17:20

Zakaz nocnego handlu? Właściciele augustowskich sklepów zaniepokojeni

Napisała

Sytuacja wywołana przez koronawirusa spowodowała wprowadzenie m.in. ograniczeń w handlu. Duże sieci sklepów radzą sobie z tym wydłużając godziny pracy. Planują nawet rozpocząć całodobową sprzedaż. Dowiedzieliśmy się, że w dobie wszechobecnego kryzysu komendant augustowskiej policji chce skrócenia godzin pracy sklepów handlujących alkoholem. Dla małych, osiedlowych punktów oznacza to koniec biznesu. O trudnej sytuacji, w jakiej za chwilę mogą znaleźć się przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju placówki rozmawialiśmy z właścicielem sklepu „Adaśko”.

Sieć sklepów Biedronka wydłużyła godziny pracy od 6:00 do 24:00, a przed świętami (od 7 do 10 kwietnia) ich sklepy będą otwarte przez całą dobę. Lidl również wprowadza całodobową obsługę klientów w niektórych swoich placówkach. Kaufland także wydłuża godziny pracy w poszczególnych sklepach. W taki sposób duże sieci handlowe odpowiadają na wprowadzone przez rząd ograniczenia w handlu dotyczące liczby klientów obsługiwanych jednocześnie w sklepie. Tłumaczą to tym, że chcą móc obsłużyć wszystkich chcących zrobić zakupy.

Małe sklepiki osiedlowe nie mają jednak tyle szczęścia. Szczególnie te w Augustowie, ponieważ tutejszy komendant policji  wystosował pismo do władz  samorządowych o skrócenie czasu pracy sklepów z alkoholem. Nie wiadomo, czy zakaz nocnej sprzedaży miałby obowiązywać tylko w czasie pandemii. Dla mniejszych placówek, takich jak sklep „Adaśko”, jest to prawdziwy dramat, ponieważ oznacza w ostateczności konieczność rezygnacji z prowadzenia własnego biznesu.

„Słyszałem, że sprawa ograniczenia handlu nocą jest w trakcie załatwiania. Nie mam wiedzy, czy zakaz będzie obowiązywał na stałe, czy tylko w okresie pandemii. I to budzi moje największe obawy” – powiedział pan Adam Prawdzik, właściciel sklepu „Adaśko”.

Dowiedzieliśmy się, że w/w placówce 60 procent asortymentu to alkohole. Właściciel zapewnił jednak, że jeśli po godzinie 22:00 po alkohol przychodzi klient nietrzeźwy, to sprzedawca oceniając jego stan, nie sprzedaje mu go. Klienci również są niezadowoleni z planowanych ograniczeń.

„Policja chce ułatwić sobie pracę wykorzystując epidemię dla przeforsowania od dawna już planowanych ograniczeń sprzedaży nocnej w sklepach osiedlowych. W moim sklepie do tej pory obroty spadły o około 15 procent, a to dopiero około 2 tygodnie wprowadzonych obostrzeń” – mówi pan Prawdzik. „Augustów jest letnią stolicą tego regionu, bardzo licznie odwiedzaną przez turystów. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy w sezonie letnim przyjadą wczasowicze i po 22:00 nie będą mogli kupić sobie przysłowiowego piwka” – powiedział właściciel sklepu „Adaśko”.

W placówce prowadzonej przez pana Prawdzika zatrudnione są dwie osoby. Póki co właściciel nie zamierza dokonywać redukcji etatów. „Jeśli istnieje taka potrzeba, to sam staję za ladą, pomagając i dając przykład swoim pracownikom”. W związku z koronawirusem pan Adam wprowadził również środki ostrożności, tj. sprzedaż przez okienko i skrócenie godzin pracy do 21:00. Gdy sytuacja dotycząca koronawirusa się uspokoi, właściciel planuje powrócić do poprzednich godzin otwarcia sklepu.

Gruby Benek