• 1
  • 2
  • 3
piątek, 03 kwiecień 2020 15:22

Ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach nocnych – rozmowa z komendantem augustowskiej policji

Napisała

W wywiadzie przeprowadzonym z Komendantem Powiatowym Policji w Augustowie, inspektorem Adamem Miezianko, dowiedzieliśmy się, że do samorządu miasta skierował wniosek o ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach nocnych. Właściciele sklepów obawiają się, że takie ograniczenia mogą zostać wprowadzone na stałe.

W poprzednim artykule „Zakaz nocnego handlu? Właściciele augustowskich sklepów zaniepokojeni” niefortunnie zinterpretowaliśmy treść złożonego przez komendanta wniosku. Chodzi w nim oczywiście o ograniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00, nie zaś o skrócenie godzin pracy sklepów handlujących alkoholem.

Właściciele placówek handlowych obawiają się, że ograniczenia mogą zostać wprowadzone na stałe.

„W moim uznaniu przedwcześnie jest mówić o ramach czasowych. To samorząd miasta wprowadzi przepis poprzez uchwałę, ale również może go uchwałą anulować” – mówi komendant.

W Augustowie problem handlu alkoholem po godzinie 22:00 istnieje już od wielu lat. Mieszkańcy niejednokrotnie zgłaszali na policję dyskomfort, w jakim przyszło im mieszkać w okolicy sklepów sprzedających alkohol.

„Temat był analizowany już wcześniej, ponieważ zdarzenia nocne, różnego rodzaju przestępstwa, dokonywane były często pod wpływem alkoholu. Zagrożenie koronawirusem przyspieszyło moją decyzję o napisaniu stosownego wniosku do władz miejskich” – informuje inspektor Miezianko.

Kultura spożywania napojów wyskokowych pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Pan komendant jest zdania, że „każdy człowiek powinien przewidywać ile alkoholu jest mu aktualnie potrzebne i zakupić go przed 22:00. Ci, którzy przychodzą dokonać takiego zakupu nocą, to ludzie często będący już zwykle pod wpływem alkoholu. Ekspedient nie powinien sprzedać go osobom nietrzeźwym, jednak czasem nie jest w stanie tego jednoznacznie stwierdzić. Aby zapobiec nocnym incydentom na ulicach oraz przemocy domowej, która często spowodowana jest nadużywaniem alkoholu, musi być wydany przepis prawny, który ureguluje sprzedaż alkoholu po 22:00”.

 Komendant stwierdził również, że do decyzji o złożenie wniosku do urzędu miasta, oprócz panującego koronawirusa, przyczyniło się zdarzenie jakie miało miejsce w ostatni weekend na Rynku Zygmunta Augusta. Doszło tam do dewastacji donic ozdabiających Rynek.

„Zakaz handlu alkoholem nocą będzie dotyczył wszystkich sklepów – i tych małych, osiedlowych, jak również wszystkich innych, które w swym asortymencie posiadają napoje alkoholowe. Ludzie muszą nauczyć się rozsądku, a na siłę ich tego nie nauczymy. Sami muszą dojrzeć do kultury spożywania alkoholu. Podejmujemy wszelkie działania prewencyjne, ponieważ ludziom musi żyć się łatwiej i bezpieczniej. Ideą mojego wniosku do urzędu miasta jest wyłącznie bezpieczeństwo augustowian” – podsumował  komendant Adam Miezianko.

1 komentarz

  • Link do komentarza 32f piątek, 03 kwiecień 2020 16:24 napisane przez 32f

    Statystyki pójdą w dół i co wtedy?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot
PSM-Rekrutacja
KA-MIX