• 1
  • 2
niedziela, 05 kwiecień 2020 11:36

W województwie podlaskim powstają pierwsze izolatoria

Napisane przez RED

Izolatoria są tworzone przy dwóch szpitalach wskazanych przez wojewodę podlaskiego. Będą w nich przebywać osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub chorzy z łagodnym przebiegiem choroby, którzy nie mogą przebywać w izolacji domowej.

 

 W województwie podlaskim izolatoria powstają przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (w hotelu BOSiR przy ul. Wołodyjowskiego) i przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, który pełni funkcję szpitala zakaźnego (w hotelu MOSiR przy ul. Zjazd).
Pobyt w izolatorium zaleca lekarz. Świadczona w nim będzie pomoc medyczna osobom, u których lekarz stwierdził zachorowanie na koronawirusa, ale mają łagodne objawy i nie muszą być hospitalizowane oraz osobom z podejrzeniem zachorowania, którym zalecono przebywanie w izolacji poza szpitalem. Nie każdy ma jednak taką możliwość w domu, ze względu na obecność osób z grup podwyższonego ryzyka: starszych lub mających inne choroby.

Izolatoria są uruchamiane zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2020. Koszty funkcjonowania obiektów pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli będzie taka konieczność, kolejne w województwie powstaną przy szpitalach z oddziałami zakaźnymi.

 

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Taekwondo
Gruby Benek