Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 kwiecień 2020 14:15

Rzecznik policji i inspektor sanitarny o kwarantannie w Augustowie

Napisała

Augustowska policja, współpracując z inspektorem sanitarnym, kontroluje w miejscach zamieszkania osoby objęte kwarantanną. Jak te kontrole przebiegają w Augustowie? Czy stwierdza się przypadki naruszania zasad przymusowego pozostawania w domach?

Kontrole polegają na tym, że policjanci podjeżdżają pod dom danej osoby, wykonują do niej telefon i  proszą, aby ta pokazała się w oknie. W ten sposób potwierdza ona swoją obecność w miejscu zamieszkania. Policjanci machają do osób w oknie, aby potwierdzić kontakt wzrokowy.

„Policjanci są umundurowani, wyposażeni w środki ochrony osobistej. Raz na dobę dokonują kontroli osób objętych kwarantanną” – informuje rzecznik augustowskiej policji, pani Kinga Muszyńska. „Na naszym terenie nie stwierdzono drastycznych przypadków łamania zasad kwarantanny” – mówi pani rzecznik.

Ściśle z policją współpracuje Sanepid, przekazując dane o miejscach zamieszkania osób objętych kwarantanną, aby umożliwić kontrole przestrzegania obowiązujących zasad.

„Pracownicy Sanepidu mają stały kontakt z tymi, którzy objęci są kwarantanną, ponieważ z ich strony pojawia się wiele wątpliwości i pada wiele pytań, na które odpowiadamy. Nie ma kłopotu z dodzwonieniem się do nas, a jeśli tak się zdarzy, to sami oddzwaniamy pod dany numer” – mówi augustowski inspektor sanitarny, pani Agata Augusewicz.

„Łatwo znaleźć numer telefonu do Sanepidu, ponieważ znajduje się on w środkach lokomocji miejskiej, w zakładach pracy, na Facebooku. Jeśli ktoś do nas dzwoni, zaniepokojony swoim złym samopoczuciem, przeprowadzamy rozmowę i odsyłamy taką osobę na oddział zakaźny do szpitala, a tam lekarz stwierdza, czy pacjent ma być hospitalizowany, czy pobrać próbki” – poinformowała nas pani Augusewicz.

Wiadomo, że trudno jest kupić środki ochrony osobistej, ponieważ ich produkcja nie nadąża za potrzebami społeczeństwa.

„Nasi pracownicy wyposażeni są w takie środki jak rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni” – powiedziała pani inspektor.

Wszystkie wyżej wymienione środki ochrony będą spełniały swoją rolę, jeżeli ludzie będą korzystali z nich zgodnie z wytycznymi. Pani inspektor Augusewicz apeluje do mieszkańców Augustowa: „Nie wychodźcie z domu, a jeśli jest taka konieczna potrzeba, zachowajcie 2 – 3 metrową odległość od drugiej osoby, zwłaszcza w sklepach. W ten sposób możemy powstrzymać wszechobecnego wirusa”.

Zgodnie z danymi ze strony Sanepidu, na dzień 6 kwietnia sytuacja epidemiologiczna w powiecie augustowskim przedstawia się następująco: liczba osób przebadanych w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ogółem – 64, liczba potwierdzonych przypadków zakażenia – 1, liczba osób objętych kwarantanną / izolacją, ogółem – 446, liczba osób objętych kwarantanną / izolacją na dzień 6 kwietnia – 245.