• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 12 kwiecień 2020 14:43

Policja kontroluje… bohaterów słynnych dzieł sztuki. Artysta genialnie przerobił znane obrazy [GALERIA]

Napisała
kubicki.info kubicki.info

Projekt o nazwie „32nd day of Quarantine”, autorstwa Jarka Kubickiego, to znakomity pomysł na spojrzenie z pewną dawką humoru na obecną sytuację związaną z koronawirusem. Na swoich pracach artysta przedstawia postaci ze słynnych dzieł sztuki… kontrolowane przez polską policję.

Jarek Kubicki to artysta i fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdyni. Jak sam mówi, jego pomysł powstał w związku z coraz liczniejszymi głosami dotyczącymi nadużywanie prawa przez polską policję.

„To sprowokowało mnie do stworzenia serii „32nd day of Quarantine”, która odniesie się do tej sytuacji w sposób lekki, bazujący na znanych powszechnie dziełach sztuki, a jednocześnie pozwoli skanalizować społeczną frustrację. Bo nie mam wątpliwości, że podzielam tu odczucia dużej części społeczeństwa: poczucie zagubienia w mętnych przepisach, zupełnie sprzeczne ze sobą wytyczne (od zgody na aktywność fizyczną, którą możemy przeczytać na rządowej stronie o zasadach kwarantanny do gigantycznych mandatów wypisywanych tym, którzy te informacje wzięli na serio) i wrażenie, że ta sytuacja jest wykorzystana przez służby do nabicia sobie statystyk” – tłumaczy Jarek Kubicki.

W stworzonej przez artystę serii można zobaczyć, jak na obrazie Paula Fishera policjanci kontrolują kobietę spędzającą czas w parku lub wypisują mandat grupie ludzi –  bohaterom dzieła Aleksandra Gierymskiego – popijającym wspólnie herbatkę. Nawet słynna Mona Lisa z obrazu Leonarda da Vinci nie została oszczędzona za złamanie obostrzeń. Na przerobionym przez Kubickiego dziele widzimy ją trzymającą w ręku mandat, a w tle oddalających się policjantów. 

Po więcej prac artysty zapraszamy na jego oficjalną stronę internetową.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot