• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 14 kwiecień 2020 13:15

Pożar w okolicach Jaziewa – niespokojne święta dla strażaków

Napisała
OSP Jaziewo OSP Jaziewo

Niestety dla strażaków z OSP Jaziewo tegoroczne Święta Wielkanocne okazały się niespokojne. W okolicach miejscowości Jaziewo wybuchł bowiem pożar, do którego zostali zadysponowani.

Dnia 12 kwietnia strażacy z OSP Jaziewo byli zmuszeni interweniować, ponieważ za miejscowością Jaziewo wybuchł pożar traw oraz trzcin. Na szczęście udało się poskromić żywioł.

W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których było 55 912 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Stanowiło to 36,4 proc. wszystkich pożarów w naszym kraju, w związku z czym spłonęło ponad 18 000 ha traw. Największą liczbę pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu.

Obecny okres, czyli przełom zimy i wiosny, to czas, w którym pojawia się zdecydowanie większa liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Wszystko przez wypalanie suchych traw oraz pozostałości roślinnych. Niestety odpowiedzialność za zwiększenie liczby pożarów traw ponosi człowiek i jego nieprzemyślane działania.

Trawy wypalane są dla korzyści ekonomicznych. Wiele osób sądzi, że spalanie suchej trawy w sposób naturalny użyźni glebę, a wtedy młoda trawa szybciej i bujniej wyrośnie. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ pożar powoduje wyjaławianie się ziemi, niszczy miejsca lęgowe wielu gatunków zwierząt, giną pszczoły oraz trzmiele odpowiedzialne za zapylanie kwiatów, co wiąże się z mniejszymi plonami. Giną również dziki, jelenie i sarny.

Wypalanie traw niesie za sobą poważne i niebezpieczne konsekwencje. Strażacy wzywani do gaszenia żywiołu na pustych polach nie mogą być zadysponowani do pożarów domów mieszkalnych, a tym samym do ratowania ludzkiego życia.

Należy pamiętać, że sucha trawa doskonale się pali, a szybkość rozprzestrzeniania się pożaru na polu może wynieść ponad 20 km/h, a gdy wieje silniejszy wiatr, taka prędkość może się jeszcze zwiększyć.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot