• 1
  • 2
wtorek, 14 kwiecień 2020 14:17

Wakacje nie będą takie jak zawsze, a z wirusem będziemy się zmagać jeszcze rok lub dłużej

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Minister zdrowia opowiedział o planach rządu na odmrażanie gospodarki. Dodał również, że wakacji, kolonii czy obozów najprawdopodobniej nie będzie, a wirus nie zniknie tak szybko, jak wielu przewidywało.

Od 19 kwietnia rząd chce powoli odmrażać polską gospodarkę -  poinformował w dzisiejszej rozmowie dziennikarza RMF Łukasz Szumowski. Minister zdrowia nie sądzi jednak, że koronawirus zniknie wraz z nastaniem ciepłych, letnich dni.

„O takich wakacjach, jakie sobie wyobrażamy i takich jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, że epidemia wygaśnie z powodu lata” – powiedział Szumowski. I faktycznie, obserwując inne rejony świata, gdzie temperatury są już znacznie wyższe, wirus nadal występuje.

„Epidemia, w mojej ocenie, będzie trwała co najmniej rok, w związku z tym przygotujmy się na długą walkę koronawirusem” – przewiduje Szumowski.

W rozmowie z dziennikarzem RMF powiedział również, iż prawdopodobnym jest, że kolonii i obozów nie będzie. Wypowiedział się również na temat obowiązku noszenia maseczek, który będzie obowiązywał od czwartku, 16 kwietnia. Powiedział, że ważne jest zakrywanie nosa i ust, a można to robić szalikami, chustkami czy maseczkami bawełnianymi. Te chirurgiczne odradzał, ponieważ najbardziej są one potrzebne w szpitalach.

Minister zdrowia przewiduje, że po odmrożeniu gospodarki przyrost chorych zwiększy się do około 400 – 600 osób na dobę, ale jest to jeszcze poziom statystycznie akceptowalny.

Jeszcze w tym tygodniu szef resortu zdrowia ma wydać rekomendacje dotyczące przebiegu wyborów korespondencyjnych.

Gruby Benek