Od 16 kwietnia do odwołania w Polsce wejdzie w życie przepis nakazujący zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, aby osoba chora, która nie ma żadnych objawów, nie zarażała innych. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń dotyczących noszenia maseczek ochronnych pojawiło się bardzo wiele wątpliwości. Rząd na szczęście doprecyzował zasady, aby były one zrozumiałe i jasne dla wszystkich.
Gdzie kupić maseczkę?
Maseczki ochronne można kupić np. w Internecie. Zaczęła je również sprzedawać Poczta Polska oraz sieć sklepów Żabka. Można je również nabyć w aptece lub w profesjonalnym sklepie ze sprzętem medycznym. W niektórych miastach udostępniono maseczkomaty, zaś w innych maseczki są rozdawane mieszkańcom za darmo. Można również samodzielnie zrobić maseczkę. W Internecie jest mnóstwo poradników jak to zrobić.
Gdzie należy nosić maseczkę ochronną?
Maseczkę obowiązkowo należy nosić:
- na drogach i placach,
- w obiektach kultu religijnego,
- w obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach,
- w środkach publicznego transportu zbiorowego,
- w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie,
- na terenach zielonych: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach,
- na terenach leśnych, a w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.
Gdzie nie trzeba nosić maseczki?
Maseczki ochronnej nie musimy nosić:
- w domu,
- w samochodzie (jeśli poruszają się nim osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem do 9 miejsc, łącznie z kierowcą),
- w pracy (jeżeli odstęp pomiędzy pracownikami wynosi co najmniej dwa metry, a pracodawca zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni).
Kto nie musi nosić maseczki?
Maseczki ochronnej nie muszą nosić:
- dzieci do 2. roku życia,
- osoby, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu z trudności w oddychaniu albo są niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa (np. niepełnosprawni),
- w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości kontrolujący może żądać odkrycia ust i nosa.
Noszenie maseczek nie zwalnia z konieczności zachowania odległości minimum dwóch metrów pomiędzy osobami.
Czym można zastąpić maseczkę?
Jeśli nie mamy maseczki, z powodzeniem zastąpi nam ją:
- szalik, chusta czy inny materiał (np. wycięty kawałek bluzki),
- worek do odkurzacza,
- ręcznik do naczyń,
- antyalergiczny lub zwykły pokrowiec na poduszkę,
- kawałek płótna czy jedwabiu.
Jakie sÄ… kary za nienoszenie maseczki?
Jeśli nie będziemy przestrzegać przepisu obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, grozi nam kara finansowa w postaci mandatu do 500 zł (nakładanego przez policję) lub nawet kilka tysięcy złotych w postaci kary administracyjnej (nakładanej przez sanepid).