• 1
  • 2
  • 3
środa, 15 kwiecień 2020 14:00

Bocian co dzień próbuje odbudować gniazdo. Energetycy odmawiają pomocy

Napisała

Jedna z naszych czytelniczek poinformowała nas o przykrej sytuacji, jaka ma miejsce we wsi Mazurki – Janówka. Bocian, który od trzech lat co roku gniazdował na polnym słupie, dziś nie może odbudować swojego domu.

Do naszej redakcyjnej skrzynki przyszła wiadomość, która bardzo nas poruszyła, dlatego postanowiliśmy nagłośnić tę sprawę. Jedna z naszych czytelniczek przedstawiła nam dramatyczną sytuację bociana, który przez trzy lata osiedlał się na słupie we wsi Mazurki – Janówka. Teraz nie może odbudować swojego gniazda, ponieważ przeszkadza mu w tym kołek wystający ze słupa.

„Przez trzy lata bocian, który jest pod ochroną, miał tutaj swoje gniazdo. Aż do teraz. Energetycy w styczniu czy w lutym przyjechali i zdjęli gniazdo. Dzwoniłam do Suwałk, Białegostoku, ale nikt nie chce pomóc. Mówią, że słup jest własnością energetyków, więc mogą robić co chcą. Na moje pytanie, dlaczego nie zamontują stojaka na gniazdo (takie mamy już jedno obok domu od wielu lat) powiedzieli mi, że nie ma na to pieniędzy. Bocian co dzień próbuje odbudować gniazdo, ale zarówno kołek i wietrzna pogoda mu w tym nie pomagają” – napisała nasza czytelniczka.

Kobieta, zaniepokojona sytuacją ptaka, napisała również pismo do RDOS w Suwałkach i PGE w Suwałkach z prośbą o zamontowanie stojaka dla bocianów.

„Mam nadzieję, że uzyskam pozytywną odpowiedź w jak najszybszym czasie” – pisze czytelniczka naszej gazety.

Fotografia w niniejszym artykule to zdjęcie z dnia 13 kwietnia, na którym widać, jak ptak próbuje odbudować swój dom. Niestety bezskutecznie.

Bocian to gatunek, który głównie osiedla się w krajobrazie rolniczym, najczęściej w pobliżu podmokłych miejsc. Zazwyczaj ptaki budują swoje gniazda na drzewach i słupach trakcji energetycznych, w pobliżu ludzkich siedzib. W Polsce ponad 60 proc. par bocianów gnieździ się właśnie na słupach. Te dostojne ptaki powracają z zimowiska w ostatnich dniach marca lub w kwietniu, a po przylocie od razu zabierają się za poprawianie swoich starych gniazd lub budują całkiem nowe. Składanie jaj przez samicę odbywa się w drugiej dekadzie kwietnia. W Polsce bociany spędzają około 5 miesięcy. Bocian biały jest w naszym kraju objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Czy energetycy wezmą pod swoje skrzydła los bociana ze wsi Mazurki – Janówka? Mamy nadzieję, że będzie ich stać na taki gest i pomogą bezradnemu zwierzęciu.

15 komentarzy

  • Link do komentarza Olo niedziela, 26 lipiec 2020 15:49 napisane przez Olo

    Mam pytanie postawiłem slop z platformą na bociana w końcu czerwca wiem ze to za późno na boćki, chciałbym się dowiedzieć czy ktoś tak miał ze bociany przyszły wiosną na taką platformę bo nie wiem czy za rok skorzystają raz w lipcu teraz siedział bocian ze 3 godziny na tej platformie i poleciał i tak się zastanawiam czy coś z tego będzie?

  • Link do komentarza Marta piątek, 17 kwiecień 2020 18:38 napisane przez Marta

    Super ! Bocian ma już nowe gniazdko ! Założyli platformę :)

  • Link do komentarza Jerzy Zukrowski piątek, 17 kwiecień 2020 17:51 napisane przez Jerzy Zukrowski

    Olać te dupy energetyczne i samemu zrobić koło słup postawić i bez ich łaski.

  • Link do komentarza AG piątek, 17 kwiecień 2020 11:20 napisane przez AG

    PGE Dystrybucja, to Wasz slup? Nie ma większej spółki energetycznej w Polsce niż PGE

  • Link do komentarza Emi piątek, 17 kwiecień 2020 07:39 napisane przez Emi

    Monopolista a na stojak dla bociana kasy nie ma?
    Skoro jakimś cudem posiadają wszystkie słupy w Polsce to powinni mieć też obowiązek dbania o gniezdzace na nich bociany.

  • Link do komentarza Karolina piątek, 17 kwiecień 2020 02:02 napisane przez Karolina

    Nie ma gorszego stworzenia na ziemi od człowieka.. Jeśli gniazdo zagraża, to należy je "zmodernizować, czyli uszczuplić, poprawić lub usunąć ale tylko wyłącznie wtedy kiedy obok zastąpimy usunięte gniazdo!
    Ale dobrze ze są i Ci z sercem.
    Może zbiórka? Trzeba mu pomóc ?
    I pomyślałabym o zgłoszeniu sprawy do odpowiedniego patrolu,należy wziąć odpowiedzialność za to co się zrobiło! Proszę spróbować się kontaktować z Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków lub
    Stowarzyszen pomagającym bocianom np "szansa dla bociana" czy dzwonić do punktu informacyjnego Bocian +48 801 262 426. Liczę na to, że przeczytam o odwróconym losie tego bociana i liczę, na skruchę wyrządzającym krzywdę!

  • Link do komentarza grn piątek, 17 kwiecień 2020 00:40 napisane przez grn

    A skąd ten kołek? Nie było go wcześniej i nagle się pojawił?, czy może jest to pozostałość po starej platformie, której już panom monterom nie chciało się usunąć? A może celowo zostawili taki wynalazek żeby uniemożliwić zbudowanie gniazda? Koszt platformy na zamówienie to ok 100 - 150 PLN, ale Zakład Rejonowy PGE ma tyle sprzętu i złomu, że pierwszy lepszy spawacz byłby w stanie taką platformę zrobić za bezcen (ew. koszt czasu pracy). Potem już tylko trzeba ją założyć.

  • Link do komentarza Justin piątek, 17 kwiecień 2020 00:35 napisane przez Justin

    Dwaniej mawiano, ze ptak ten moze sprowadzic nieszczescie na przesladujaca go osobe, a nawet przynieśsc plonaca żagiew, by pomscic smierc swoich pisklat. Moze jak pomyslodawca tego kolka ucierpi,to inni elektrycy ze strachu zmienia szybko zdanie i przestana gnebic bociana.Wszak bociany zakladaja gdniazda tam,gdzie uczciwi i porzadni ludzie zyja, jak to mowi stare powiedzenie: „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są”.

  • Link do komentarza sławek piątek, 17 kwiecień 2020 00:02 napisane przez sławek

    A ja wierzę, że już nasi energetycy zabrali się do dzieła. I pewnie jutro lub pojutrze pani bocianowa będzie mogła przylecieć.

  • Link do komentarza Małgorzata czwartek, 16 kwiecień 2020 21:39 napisane przez Małgorzata

    Czy ktoś już pomógł temu biedakowi ?