• 1
  • 2
  • 3
środa, 15 kwiecień 2020 21:30

Nowy sposób na walkę z COVID-19 już w Polsce

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Walka z koronawirusem trwa. Lekarze na całym świecie robią co mogą, aby jak najszybciej wynaleźć na niego skuteczny lek lub szczepionkę. Również w Polsce trwają prace nad terapią, która może skutecznie leczyć chorych na COVID-19.

Metoda, której stosowanie jako pierwsi zaczęli rozważać nowojorczycy, to transfuzja krwi osób wyzdrowiałych. Terapia miała być przeprowadzana tylko u chorych w ciężkim stanie. Jest to metoda, która liczy sobie już ponad 100 lat i uważana jest za skuteczną, jednak przez wielu uznawana za szarlatańską. Polega ona na podawaniu chorym preparatów z krwi osób, które wyzdrowiały. Taka krew zawiera przeciwciała wytworzone przez organizm do zwalczenia koronawirusa, dlatego z powodzeniem może leczyć COVID-19. Jest to metoda stosunkowo tania i łatwa do zrealizowania, ponieważ krew osób wyzdrowiałych można pobierać od zaraz. Immunoterapia osoczem jest jednak dość ryzykowna. Jeśli niedokładnie oczyści się krew, to po jej podaniu chory może zarazić się innym wirusem bądź patogenem powodującym infekcje powszechnie spotykane u ludzi.

W tej chwili również w Polsce prowadzone są już prace nad wyżej opisaną terapią. Na początku kwietnia podjął się tego Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Według planu, pierwsi wyzdrowiali pacjenci swoje osocze mieli oddać już po Świętach Wielkanocnych. W związku z tymi działaniami szpital apeluje, aby ludzie, którzy wyzdrowieli zgłaszali się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w celu oddania swojej cennej krwi.


Przypomnijmy, że ozdrowieniec i osoba wyzdrowiała to dwa różne terminy. Ozdrowieniec to osoba, u której objawy choroby zakaźnej ustępują i która wraca do zdrowia. Nie jest to jeszcze całkowicie zdrowa i wyleczona osoba. Osoba wyzdrowiała to ktoś, kto całkiem wyleczył się z choroby.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot