• 1
  • 2
  • 3
piątek, 17 kwiecień 2020 16:48

Niewłaściwe zbiory soku z brzozy śmiertelną pułapką dla owadów

Napisane przez RED
Nadleśnictwo Szczebra Nadleśnictwo Szczebra

Zbiór soku z brzozy jest na naszych terenach dosyć popularny. Niestety w wielu przypadkach pozyskiwany jest w sposób niewłaściwy.

Na zdjęciu widzimy plastikową butelkę przymocowaną do pnia brzozy, do której spływa rzeczona jaskoła. Niestety butelka nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Jaskoła jest słodka i przyciąga owady, które w niej toną. W tym wypadku w śmiertelnej pułapce uwięzione zostały mrówki.

Niestety dowolny zbiór soku brzozowego w Lasach Państwowych nie jest legalny. Potrzebna jest zgoda nadleśniczego lub właściciela lasu. Legalnie sok z brzozy można na swój domowy użytek pozyskiwać z brzóz, które znajdują się na terenie naszej posiadłości, gospodarstwa. Sok z brzozy można oczywiście kupić także w sklepach i aptekach. Unikniemy wtedy mandatu od leśnika za „bezprawne wykorzystywanie” brzozy.

Źródło: Nadleśnictwo Szczebra

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot