• 1
  • 2
  • 3
piątek, 17 kwiecień 2020 18:42

Bocian znów ma swoje gniazdo

Napisała
PGE PGE

Kilka dni temu informowaliśmy o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się bocian ze wsi Mazurki – Janówka. Na szczęście dość szybko doczekaliśmy się rozstrzygnięcia tej sprawy.

Przypomnijmy – chodziło o bociana, który wrócił do Polski z ciepłych krajów. Przez trzy lata z rzędu ptak odnawiał swoje gniazdo ulokowane na polnym słupie energetycznym we wsi Mazurki – Janówka. Z początkiem tego roku energetycy zdjęli jego gniazdo całkowicie, a ptak po powrocie do kraju bezskutecznie próbował odbudować swój dom. Uniemożliwiał mu to kołek wystający ze słupa. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Bocian co dzień próbuje odbudować gniazdo. Energetycy odmawiają pomocy".

Jedna z naszych czytelniczek napisała do nas w tej sprawie, ponieważ w żaden sposób nie mogła uzyskać pomocy. Dziś okazało się jednak, że PGE wysłało swoich pracowników, aby ci zainstalowali na słupie platformę, która umożliwi bocianowi zbudowanie gniazda na nowo. Do naszej skrzynki redakcyjnej wpadł dziś również mail od PGE, w którym firma wyjaśnia zaistniałą sytuację.

Zgodnie z informacjami jakie zostały nam przekazane, w lutym br. pracownicy Posterunku Energetycznego Augustów przy w/w słupie stwierdzili iskrzenie przewodów spowodowane gałęziami wplątanymi w przewody linii.

„Sytuacja ta stanowiła niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców, zachodziła bowiem obawa porażenia prądem elektrycznym lub powstania pożaru w wyniku zwarcia. Pojawiające się iskrzenie stanowiło również bardzo poważne zagrożenie dla działania infrastruktury elektroenergetycznej, które mogło wpływać na bezpieczeństwo i pewność dostaw energii elektrycznej w regionie.  Ze względu na istniejące zagrożenia monterzy PGE Dystrybucja usunęli, znajdujące się bezpośrednio na przewodach linii nN-0,4kV, gałęzie przyniesione przez próbującego się osiedlić w tym miejscu bociana. W miejsce zdjętych gałęzi zabudowano konstrukcję, której zadaniem miało być uniemożliwienie ponownego osiadania się ptaków. Działania te były podyktowane faktem, że tuż obok znajduje się słup z wyniesionym na platformie gniazdem. Działanie to było celowe – bocian w kolejnym sezonie miał zasiedlić gniazdo z platformą. Energetycy na bieżąco pilotowali sytuację, gdy okazało się że bocian po powrocie do Polski w kwietniu nadal próbuje budować nowe gniazdo na tym samym słupie, z którego zostały zrzucone gałęzie, w porozumieniu z RDOŚ podjęto decyzję o montażu platformy. Została ona zamontowana w dniu dzisiejszym, tj. 17.04.2020 r.” – poinformowała nas pani Agnieszka Bajerska, Specjalista ds. Komunikacji z Wydziału Organizacyjno – Prawnego PGE.

Dowiedzieliśmy się również, że firma od lat zabiega o ochronę ptaków przed porażeniem poprzez kontakt z liniami energetycznymi, a szczególną ochroną w spółce objęte są bociany, dla których od lat energetycy budują i remontują gniazda usytuowane na słupach energetycznych.

„Specjalnie do tych ptaków konstruowane są metalowe platformy, które umiejscowione są ponad liniami energetycznymi. Obecnie na terenie działania PGE Dystrybucja zamontowane jest 24,2 tys. takich platform, które w znacznej mierze ograniczają śmiertelność bocianów. Od roku 2016 spółka montuje osłony ochronne na słupach średniego lub niskiego napięcia w miejscach wskazanych przez ornitologów z LTO. Dzięki czemu śmiertelność ptaków na wybranym obszarze spadła do zera” – poinformowała nas pani Bajerska.

1 komentarz

  • Link do komentarza Karolina sobota, 18 kwiecień 2020 06:16 napisane przez Karolina

    Dziękuję za szybką interwencję w imieniu swoim, bociana i wszystkich ludzi którzy byli poruszeni jego losem ❤️?
    Dobrze było przeczytać tak cudowna wiadomość ? ciepło pozdrawiam.
    Dziękujemy PGE ?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot