• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 20 kwiecień 2020 18:00

Augustowscy kurierzy i listonosze – praca w okresie epidemii

Napisała

Epidemia koronawirusa na całym świecie doprowadziła do zwolnienia tempa życia, zmusiła do stosowania wielu ograniczeń i swobód obywatelskich. Wszyscy pozostajemy w domach, aby nie przyczyniać się do przenoszenia wirusa lub zarażenia się od innych. Są jednak grupy pracowników, którzy, z narażeniem własnego zdrowia i życia, służą obywatelom. Są to np. lekarze, pielęgniarki, żołnierze, policja. Swoją służbę pełnią również nieustannie kurierzy i listonosze. To oni pomagają nam utrzymać niezakłóconą łączność między bliskimi oraz między instytucjami.

Jak pracują kurierzy i listonosze Poczty Polskiej w Augustowie? Zapytaliśmy o to jednego z pracowników placówki oraz rzecznika prasowego.

„Od początku marca Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom. W pierwszej kolejności płyny do dezynfekcji otrzymali listonosze oraz pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientami. Pracownicy otrzymali już łącznie ponad 1,6 mln par rękawiczek i ponad 250 tys. maseczek. Oprócz tego pracownicy otrzymali w marcu po 50 zł na indywidualne zakupy potrzebnych im środków. Pocztowcy z grupy pracowników eksploatacji (m.in. listonosze, kierowcy, pracownicy placówek pocztowych, sortowni oraz pracownicy ochrony), otrzymają dodatkowe wypłaty za marzec i kwiecień br., czyli pracę w czasie zagrożenia epidemicznego i epidemii koronawirusa” – poinformowała nas pani Justyna Siwek, rzecznik prasowy PP S.A.

Codziennie wieczorem Poczta Polska otrzymuje z Ministerstwa Zdrowia bazę adresową osób objętych kwarantanną. Dzięki temu rano listonosze i kurierzy dysponują najbardziej aktualnymi danymi. Doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną zostało wstrzymane. Wdrożono również uproszczoną zasadę doręczania przesyłek rejestrowanych dla wszystkich klientów.

„Oprócz tradycyjnej formy doręczenia, wszystkie przesyłki listowe rejestrowane, paczkowe i kurierskie (z zastrzeżeniem przesyłek z dokumentami zwrotnymi) można odebrać bez pokwitowania. W tym przypadku wystarczy okazanie pracownikowi poczty z bezpiecznej odległości dokumentu tożsamości np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Pracownik Poczty Polskiej sam spisze 4 ostatnie cyfry numeru weryfikowanego dokumentu” – informuje pani rzecznik.

Jak cała sprawa wygląda „od kuchni”? O tym udało nam się porozmawiać z jednym z pracowników augustowskiej poczty.

Nasz rozmówca zapewnił, że kurierzy i listonosze pracują bez zmian, jednak w trudniejszych warunkach. W obawie o swoje bezpieczeństwo raczej unikają wchodzenia do mieszkań. Podchodzą tylko pod drzwi adresata. Pracownicy augustowskiej poczty wyposażeni są w rękawice, maseczki oraz płyny dezynfekujące. Dowiedzieliśmy się również, że w przypadku przesyłek wymagających podpisu odbiorcy zdarza się, że ludzie odmawiają złożenia podpisu. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, ponieważ uruchamiane są wówczas obowiązujące na poczcie procedury – w dokumentach doręczycieli wpisuje się odpowiednią notatkę na ten temat.

Stwierdził też, że pomimo trudności związanych z epidemią koronawirusa, doręczyciele wykonują swoją pracę w taki sposób, aby przesyłki trafiały do adresatów na czas. Powiedział, że pracownicy pracują w dużym stresie, narażając swoje zdrowie, jednak czasem spotykają się z niechęcią i niezbyt miłym traktowaniem. W związku z tym zaapelował o większą wyrozumiałość dla kurierów oraz listonoszy oraz o traktowanie ich jak przyjaciół i łączników ze światem zewnętrznym.

1 komentarz

  • Link do komentarza mn wtorek, 21 kwiecień 2020 13:24 napisane przez mn

    proszę mi powiedzieć dlaczego wszystkie placówki poczty skróciły godziny pracy ,ludzie tłoczą sie w długich kolejkach przed pocztą ,niektórzy mieszkańcy pracują do godz. 15

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot