• 1
  • 2
wtorek, 21 kwiecień 2020 15:42

Uwaga kierowcy! Niedługo istotne zmiany w przepisach

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Już niedługo w życie wejdą kolejne zmiany w kodeksie drogowym. Kierowcy muszą przygotować się na całkiem nowe przepisy. Między innymi dużo łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Co jeszcze czeka kierowców po wprowadzeniu zmian w prawie?

Wprowadzenie zmian w kodeksie drogowym ma pomóc poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Nowe przepisy będą dotyczyły limitów prędkości, zasad zatrzymywania prawa jazdy oraz reguł, które obowiązują pieszych.

Obowiązujące przepisy mówią, że na obszarze zabudowanym w godzinach od 5:00 do 22:00 maksymalna prędkość jazdy wynosi 50 km/h, zaś w godzinach od 23:00 do 5:00 – 60 km/h. Po wprowadzeniu nowych przepisów prędkość 50 km/h będzie obowiązywała również w nocy.

Nowe prawo drogowe będzie również przewidywało możliwość trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h. W tym przypadku nie będzie miało znaczenia, czy wykroczenie będzie miało miejsce na terenie zabudowanym, czy poza nim. W tej chwili taka możliwość obowiązuje tylko na terenie zabudowanym.

Zmiany w przepisach drogowych mają obejmować również obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach. Będą oni mogli wchodzić na przejście w każdym momencie, bez względu na okoliczności i będzie miał bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdem. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów kierowcy będą więc zobowiązani bacznie obserwować nie tylko przejścia dla pieszych, ale również otoczenia przejść.

Ustawa, która przewiduje wprowadzenie trzech nowych przepisów w kodeksie drogowym, będzie obowiązywała od 1 lipca 2020 roku.

Gruby Benek
Taekwondo