• 1
  • 2
  • 3
środa, 22 kwiecień 2020 19:19

Biebrzański Park Narodowy: wciąż trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA i WIDEO]

Napisała
Policja Podlaska / Facebook Policja Podlaska / Facebook

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym zaczął się w minioną niedzielę, 19 kwietnia. Walka z rozprzestrzeniającym się w regionie żywiołem nadal trwa. Ogień trawi cenne przyrodniczo miejsca, giną zwierzęta. Wiatr bardzo utrudnia pracę strażakom, dziś na miejscu tragedii utworzyła się nawet trąba powietrzna. Na szczęście nikt nie pozostaje obojętny na trwającą cały czas tragedię.

Ogromny pożar zniszczył już 6 tys. hektarów unikalnych terenów parku. Wczoraj niszczycielski żywioł był widoczny między Lasem Wroceńskim a Wilczą Górą. Dziś od rana niebezpiecznie zaczął zbliżać się do miejscowości Wroceń, jednak dzięki ciężkiej pracy strażaków na szczęście ogień został tam stłumiony. Około godziny 14:00 pożar zaczął zagrażać miejscowości Goniądz. Zostały tam wysłane samoloty, które zaczęły zrzucać wodę na przedmieścia miasta.

Niestety pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym jest bardzo trudny do opanowania, ponieważ palą się głównie nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych. Strażacy, chcąc dotrzeć jak najbliżej ognia, muszą pieszo dochodzić tam ze sprzętem.

W ratowanie parku angażuje się coraz więcej służb. Strażakom pomagają Lasy Państwowe z Białegostoku oraz Olsztyna, które dysponują samolotami gaśniczymi, a minister środowiska Michał Woś polecił również przesunąć śmigłowce z floty Lasów Państwowych z innych części Polski do dyspozycji PSP na walkę z pożarem. Minister MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o wysłaniu na miejsce dodatkowych funkcjonariuszy z Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz Kompanii Gaśniczej Warmia i Mazury. Z powietrza akcję będą wspierały dwa policyjne śmigłowce – jeden Black Hawk i jeden Bell. Do akcji zostało zadysponowane także wojsko. Również policja angażuje się w pomoc przy tłumieniu pożaru.

Źródło: Policja Podlaska / Facebook, Twitter

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot