• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 23 kwiecień 2020 16:17

Komunie Święte w Augustowie – kiedy pierwsze uroczystości?

Napisała

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to bardzo ważne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Zwykle dzieci przystępowały do niego w maju, jednak ze względu na panującą epidemię, tegoroczne komunie nie będą mogły się odbyć w takim terminie. Kilka dni temu ksiądz Jerzy Mazur, biskup diecezji ełckiej, wydał zarządzenie dotyczące m.in. ich organizacji. Sprawdziliśmy jak na tę chwilę sytuacja przedstawia się w augustowskich parafiach oraz czy i na kiedy planowane są tam uroczystości.

W niektórych kościołach komunie organizowane są kameralnie, niektóre parafie podjęły decyzję o przełożeniu ich na inny termin, a w jeszcze innych ustalenia cały czas trwają. Jednak zgodnie z zarządzeniem, decyzja o tym kiedy dzieci przystąpią do sakramentu należy tylko i wyłącznie do proboszcza i rodziców. Aby dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda w Augustowie, zwróciliśmy się do kilku proboszczów o wypowiedzi dotyczące tej sprawy.

„W naszej parafii, ze względu na panującą epidemię, Komunie Święte przenieśliśmy na 19 września, kiedy to dzieci wrócą po wakacjach do szkół. Do tego sakramentu w tym roku przystąpi około 100 dzieci” – informuje proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie, ksiądz Wojciech Jabłoński.

„Jest to święto całej rodziny, dlatego wyznaczyliśmy taki termin, aby bliscy dziecka mogli spotkać się razem na tej uroczystości” – mówi ksiądz proboszcz. „Obecnie funkcjonowanie kościoła podporządkowane jest panującym warunkom epidemicznym. Mamy pięć mszy w dni powszednie, a spowiedź odbywa się bez problemu, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności” – dodaje.

W parafii Świętej Rodziny w Augustowie wywiadu udzielił nam ksiądz proboszcz Marek Janowski.

„Mamy dekret księdza biskupa dotyczący wiernych naszego terenu. W dekrecie jest zapis, że w maju Komunii Świętych nie będzie, ponieważ ze względu na epidemię nie ma dzieci w szkołach” – informuje ksiądz proboszcz. „W maju rodzice w swoich domach przygotowują dzieci indywidualnie do tej uroczystości. Jeżeli sytuacja się poprawi, to komunie mogłyby odbyć się np. w czerwcu” – mówi ksiądz Janowski. „Dekret daje nam taką sugestię, podpowiedź, że można zorganizować Komunię Świętą w małych grupach. W naszym kościele może obecnie przebywać 35 osób, więc o takiej ilości dzieci wraz z rodziną myślę”.

W parafii Świętej Rodziny jest 65 dzieci, które przystąpią do Komunii Świętej.

„Są obostrzenia, które dotyczą wszystkich obywateli naszego kraju, a kościół nigdy nie występuje przeciwko prawu obowiązującemu w Polsce, gdyż księża to również obywatele” – mówi ksiądz proboszcz.

Ksiądz prałat Jerzy Owsianka z parafii rzymskokatolickiej p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Augustowie, zmartwiony panującą sytuacją w naszym kraju, mówi: „Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój sytuacji. Wstępnie ustaliliśmy datę organizowania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej na ostatnią sobotę czerwca, ale jak widać sytuacja jest rozwojowa”.

Dekret biskupa sugeruje organizację komunii w małych grupach. „W naszym kościele może obecnie przebywać do 30 osób, a dzieci przystępujących do komunii jest około 50. Rodzice nie chcą uroczystości w tak nielicznym gronie. Życzą sobie spotkań rodzinnych, zatem musimy czekać, aż sytuacja ulegnie poprawie” – mówi ksiądz prałat Jerzy Owsianka.

1 komentarz

  • Link do komentarza 34f piątek, 24 kwiecień 2020 10:38 napisane przez 34f

    Co to za rakieta na budynku?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot