Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 kwiecień 2020 12:30

Szczepionka przeciw koronawirusowi – rozpoczęto testy na ludziach

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Naukowcy z całego świata pracują nad wynalezieniem skutecznej szczepionki na koronawirusa. Działają pod presją, ponieważ im szybciej się to uda, tym szybciej będzie można stłumić pandemię. Prace weszły w kolejny etap – rozpoczęto bowiem pierwsze kliniczne próby na ludziach.

W czwartek, 23 kwietnia, naukowcy z Wielkiej Brytanii zaczęli testować szczepionkę przeciw koronawirusowi na ludziach. Badacze z Oxfordu otrzymali na ten cel rządowe wsparcie w wysokości 20 mln funtów.

Specyfik powstał na bazie nieszkodliwego wirusa pobranego od szympansa. Wirus ten zmodyfikowano w ten sposób, że przenosi część koronawirusa i wytwarza w ludzkim organizmie odporność na niego. Testy będą przeprowadzane na 500 osobach. Normalnie naukowcy pracowaliby nad takim preparatem około 5 lat. Teraz skrócili ten czas do 4 miesięcy. Możliwe, że szczepionka powstanie jeszcze tej jesieni.

Innym ośrodkiem, który angażuje się w prowadzenie badań nad preparatem zwalczającym koronawirusa jest Imperial College London. Ci badacze testują jednak swój specyfik na zwierzętach. Dopiero w czerwcu planowane są tam próby na ludziach.