• 1
  • 2
sobota, 25 kwiecień 2020 15:33

Dramatyczna sytuacja augustowskich fitness klubów

Napisała

Obostrzenia wprowadzone przez rząd spowodowały, że wielu przedsiębiorców musiało zamknąć lub zawiesić działanie swoich firm. Stało się tak również w przypadku klubów fitness i siłowni. Udało nam się porozmawiać z właścicielami tego typu obiektów znajdujących się w Augustowie. Dowiedzieliśmy się, jak sobie radzą w tych trudnych czasach.

Przypomnijmy, że wszystkie kluby fitness oraz siłownie muszą pozostać zamknięte od 14 marca do odwołania, a za złamanie tego zakazu grożą wysokie kary pieniężne.

„Tak naprawdę jest bardzo źle... Od połowy zeszłego miesiąca mamy zerowy dochód, a koszty prowadzenia siłowni prawie nic nie spadły. Mamy do opłacenia czynsz, rachunki oraz opłaty związane z prowadzeniem siłowni. Pomocy od strony państwa, którą jak do tej pory otrzymaliśmy, nie wystarczy nawet na opłacenie czynszu, a zbliża się termin kolejnych opłat. Niestety musimy liczyć tylko na siebie i kredyty bankowe, które kiedyś będzie trzeba spłacić. Wedle naszych obliczeń zamknięcie siłowni do połowy maja lub do końca maja będziemy odczuwać przez kolejne dwa lata, które to poświęcimy na spłatę zadłużeń, w które ten postój nas wprowadził” – opowiada o sytuacji w firmie właściciel jednego z augustowskich fitness klubów.

„Nasz klub zamknęliśmy na kilka dni przed oficjalnym zakazem. Wszyscy, którzy wracali z zagranicy bez kwarantanny, przychodzili do nas ćwiczyć. Ryzyko zakażenia dla klientów i personelu było według  nas zbyt duże” – informuje nasz kolejny rozmówca.

„Straty oczywiście są. Personel był zatrudniony na umowę zlecenie. Naszą decyzję pracownicy przyjęli ze zrozumienie, ale sytuacja trenerów z pewnością nie jest w tej chwili łatwa. Nie wiadomo jakie finalnie będą straty, bo nic się nie dzieje w temacie pseudo tarczy. Najemca na okres przestoju obniżył  nam znacznie czynsz. Gdyby tego nie zrobił klub byłby zlikwidowany bezpowrotnie. Jak na razie brak jakiegokolwiek wsparcia tak ze strony rządowej jak i samorządu” – kontynuuje właściciel drugiego klubu fitness.

Niektóre siłownie, aby jakoś radzić sobie w dobie kryzysu, zdecydowały się na wypożyczanie sprzętu klientom do domów. W ten sposób ludzie mogą zadbać o swoją formę, a klub ma możliwość zarobku. Niestety w przypadku augustowskich firm, z których właścicielami rozmawialiśmy, nie jest to możliwe.

„Sprzęt którym dysponujemy jest duży, ciężki i nie nadaje się do wypożyczania. Przy tym jest to bardzo drogi sprzęt i koszt jego wynajmu byłby bardzo duży” – informuje nasz rozmówca. W innym klubie jest podobnie. „Sprzętu nie udostępniamy. Nasz sprzęt jest profesjonalny i jego ciężar wyklucza możliwość zmiany lokalizacji”.

Czy augustowskie kluby fitness, aby w jakiś sposób zrekompensować klientom brak ćwiczeń, prowadzą zajęcia online?

„Nie jest to fizycznie możliwe, jako że większość naszych klientów związana jest z siłownią, a nie z zajęciami grupowymi. Uważam także, że treningi online nie mają sensu z racji tego, że podopieczni, których mamy na treningach personalnych wymagają dokładnego nadzoru. Sama nazwa „trening personalny” zobowiązuje do „fizycznego” kontaktu, a nie kontaktu online. Zajęcia grupowe w naszym klubie są zawieszone i także w tej kwestii nie widzę racji bytu w prowadzeniu tego online” – mówi właściciel.

W innym klubie również nie zastosowano tego typu rozwiązania, ale z uzyskanych informacji wiemy, że trenerzy osobiście zdecydowali się na taki krok.

Co z karnetami, które zostały wykupione przez klientów przed wprowadzeniem nakazu zamknięcia fitness klubów i siłowni?

„Karnety są zawieszone i będą ważne po otwarciu klubu. Jak do tej pory nikt nie prosił o wycofanie karnetu i zwrotu płatności”.

„Straty są ogromne i oprócz blokady wszystkich inwestycji zaplanowanych na najbliższe lata zostanie jeszcze zadłużenie do spłaty” – podsumowuje jeden z naszych rozmówców.

Jak widać sytuacja, w której znalazły się kluby fitness oraz siłownie jest naprawdę trudna. Właściciele starają się wyjść z niej obronną ręką, jednak na razie pozostaje im jedynie liczyć straty oraz czekać na poprawę obecnego stanu.

Gruby Benek