Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 kwiecień 2020 14:05

Od 6 maja otwarte żłobki i przedszkola. Co z zasiłkami?

Napisała

Rząd podjął decyzję o otwarciu żłobków i przedszkoli. Czy wszystkie dzieci będą mogły zostać oddane pod opiekę tych placówek? Jak będą wyglądały zasady przebywania dzieci w żłobkach i przedszkolach? Czy rodzice nadal będą otrzymywali zasiłek?

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 6 maja będą otwarte żłobki oraz przedszkola. Jednak decyzje ostateczne będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdej tego typu placówki przez organy założycielskie. Warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe, będą określały wytyczne ministra zdrowia. Rząd jest na etapie ustalania kwestii organizacyjnych. Na dzisiejszej konferencji podkreślano, że otwarcie placówek nie jest nakazem, tylko zaleceniem.

„Jeśli nie musimy posyłać dzieci do żłobków i przedszkoli, nie róbmy tego” – rekomendował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ustalono, że w jednej grupie może być maksymalnie 12 dzieci, a grupy powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach. Placówki będą musiały w sposób zdalny (telefonicznie lub mailowo) zebrać potrzebne dane od rodziców. Prowadzący żłobki i przedszkola są zobligowani do zapewnienia środków higienicznych i dezynfekujących. Jest to warunek konieczny i niezbędny do funkcjonowania tego typu placówek.

Wiadomo też, że dzieci będą miały zakaz przynoszenia swoich zabawek z domów. Place zabaw, które przynależą do żłobków, będą jednak mogły być użytkowane. Również zabawki należące do instytucji będą mogły być przekazywane dzieciom do zabawy, jednak należy je dezynfekować. Podopieczni nie będą mogli myć zębów w żłobkach oraz przedszkolach. Wszyscy dyrektorzy muszą zapewnić pojemniki z płynem dezynfekującym przy wejściu do placówek.

Czy po 6 maja rodzicom nadal będą wypłacane zasiłki opiekuńcze? Tak, ale tylko tym, którzy nie będą mogli oddać swoich pociech do żłobka czy przedszkola. Zasiłek jest przedłużony do 24 maja.