• 1
  • 2
czwartek, 30 kwiecień 2020 16:48

Znaleziono truciznę w żołądkach ptaków z okolic Drohiczyna [ZDJĘCIA]

Napisała
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków / Facebook Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków / Facebook

Jakiś czas temu informowaliśmy o tragicznej sytuacji, do której doszło w okolicach Drohiczyna. Jeden z mieszkańców miasteczka znalazł 13 martwych ptaków. Dziś wiemy już na pewno, że zostały one otrute. Sprawca działał z premedytacją.

„Potwierdził się najgorszy scenariusz – w okolicach Drohiczyna, działa osoba lub osoby, które trują ptaki drapieżne, lisy, psy i koty. Po drugiej stronie Bugu, na terenie gminy Korczew, na początku kwietnia został otruty wilk. Tak szeroka i dobrze zorganizowana akcja eksterminacji zwierząt nie może być przypadkowa. Z informacji otrzymanych od wielu mieszkańców tamtejszych okolic dowiedzieliśmy się, że proceder ten trwa od co najmniej 2017 roku, a liczby zabitych zwierząt idą w setki osobników” – poinformował białostocki oddział Towarzystwa Ochrony Ptaków.


Okazało się, że zwierzętom był podawany środek o nazwie karbofuran, spotykany na rynku jako składnik preparatu owadobójczego, znanego pod nazwą handlową jako Furadan. Wprawdzie został on w Polsce wycofany ze sprzedaży, jednak bez żadnego problemu można go kupić za wschodnią granicą.

Z badań wynika również w jaki sposób trucizna była podawana zwierzętom. W przewodzie pokarmowym martwego bociana znaleziono boczek zawierający karbofuran, a jedna z mieszkanek Drohiczyna znalazła pokrojoną w kostkę słoninę, którą śmiertelnie zatruły się jej dwa rasowe psy.

W wyniku działania karbofuranu padają również padlinożercy żerujący na ciałach martwych zwierząt. Również muchy, grabarze, omarlice i inne owady rozkładające martwą materię organiczną, giną w zetknięciu z zatrutymi tkankami zwierząt. Dlatego też ciała leżą prawie nietknięte, choć powinny w jakimś stopniu już dawno ulec rozkładowi.

„Naszym kolejnym krokiem będzie zgłoszenie do tego zdarzenia do prokuratury” – poinformował na swoim Facebooku białostocki oddział Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Za zatrucie zwierząt sprawcy grozi kara 2 lat więzienia.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z profilu Facebook Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.