• 1
  • 2
  • 3
piątek, 01 maj 2020 09:00

1 maja – Święto Pracy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

1 maja to Święto Pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony od 1886 roku. Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, w Chicago, gdzie odbywała się kampania m.in. na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce odbyły się w 1890 roku. Od 1950 roku jest to święto państwowe, a dzień 1 maja jest dniem wolnym. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt PRL-u. Obecnie to święto w Polsce obchodzone jest w sposób spontaniczny. W tym dniu wiele różnych partii i organizacji bierze udział we własnych demonstracjach. Towarzyszą im pikniki, kiermasze, koncerty.

W bieżącym roku Święto Pracy przypada w piątek i jest to dzień ustawowo wolny. Corocznie 1 maja obchodzimy dla upamiętnienia wydarzeń z maja 1886 roku oraz zwrócenia uwagi na problem braku pracy, czy niskich płac. Jednak to święto to również czas, gdy rodziny spotykają się i integrują podczas licznych pikników.

W tym roku epidemia koronawirusa uniemożliwiła masowe obchody majowych świąt, ale z pewnością zauważymy akcenty ich celebrowania.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot