• 1
  • 2
  • 3
sobota, 02 maj 2020 13:03

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Kiedy na domach, blokach i różnych, wyznaczonych do tego celu miejscach, 2 maja pojawiają się biało – czerwone flagi, Polacy odczuwają niewątpliwą dumę, obserwując jeden z naszych symboli narodowych.

Ustawą z 20 lutego 2004 roku Dzień Flagi RP został ogłoszony świętem państwowym. Jest to jednocześnie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wiele osób bierze w tym czasie urlop, aby tzw. długi majowy weekend spędzić z rodzinami. Oprócz manifestacji Polacy w bardzo pomysłowy sposób oddają cześć naszym barwom narodowym. Pochody z biało – czerwonymi kwiatami, parasolkami, tworzą kilkunastometrowe „flagi”. Uczestnicy przemarszu ubierają się w koszulki w barwach narodowych. Na wsiach Koła Gospodyń Wiejskich wypiekają ciasta i torty, w których dominują biały i czerwony kolor.

Dzień Flagi RP to radosne święto obchodzone przez Polaków. Od kilku lat popularnym stało się noszenie przypiętych do ubrań kotylionów. Ten sympatyczny zwyczaj zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński. Zwyczaj był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to również prezydent Andrzej Duda.

Święta własnej flagi narodowej obchodzą również inne państwa na świecie, takie jak Stany Zjednoczone, Argentyna, Finlandia, Ukraina czy Chiny.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot