Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 maj 2020 13:55

Susza zagrożeniem dla gospodarki – MGMiŻŚ ostrzega

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Długoterminowe prognozy pogody nie są zbyt przychylne dla rolników, którzy poważnie martwią się już o swoje gospodarstwa. Jeśli przewidywania meteorologów się sprawdzą, to Polskę czeka wielka susza.

Chociaż najgorsza sytuacja jest w zachodniej Polsce, to również podlascy rolnicy obawiają się o swoje uprawy. Ziemia w tych rejonach jest bowiem bardzo sucha, więc istnieje możliwość, że aż 50 procent plonów nie wzejdzie. I choć ostatnio odnotowuje się nieco większe opady deszczu, to mogą one poprawić sytuację jedynie na chwilę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że jedynie drobny deszcz, który padałby bez przerwy przez kilkadziesiąt dni, pozwoliłby na zmianę obecnego niekorzystnego stanu. Synoptycy nie przewidują jednak takich opadów. Rolnicy już w tej chwili są w bardzo trudnej sytuacji, która może przerodzić się w prawdziwy dramat. Niektórzy z nich zaobserwowali wysychanie studni gospodarskich.

Przez brak opadów cierpią również lasy. Na mapie pożarowej Polski prawie wszędzie wyznaczono trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Również Państwowa Służba Hydrogeologiczna na znacznym obszarze kraju ogłosiła stan zagrożenia hydrogeologicznego, który wynika z niskiego stanu wód podziemnych. W Polsce mamy także suszę atmosferyczną.

Dlaczego doszło do tak trudnej sytuacji? Otóż spowodowała to m.in. bezśnieżna zima. Wiosną, topiący się śnieg powinien był spowodować odpowiednie nawodnienie gleby. Tak się jednak nie stało, bo pokrywy śnieżnej tej zimy nie było.


Jeśli obecna sytuacja będzie utrzymywała się dłużej, to czeka nas wielka susza, która może spowodować ogromne straty oraz drastyczny wzrost cen żywności. I to, że w ostatnich dniach deszczu mamy trochę więcej nie oznacza, że susza ustępuje. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ostrzega, że susze występują w Polsce już od lat, dlatego kilka dni deszczu z pewnością nie wystarczy, aby nadrobić powstałe braki.