Wydrukuj tę stronę
środa, 06 maj 2020 16:10

Książki na kwarantannie

Napisała

Uruchomiony przez rząd drugi etap odmrażania polskiej gospodarki, od 4 maja przewiduje również uruchomienie bibliotek. Zarówno czytelnicy jak i bibliotekarze z niecierpliwością czekają na ten moment. Oczywiście każda biblioteka musi podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zabezpieczyć pracowników i czytelników. Spytaliśmy jak przedstawia się sytuacja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie, która mieści się przy ulicy Hożej 7.

„Dzwoni do nas bardzo wielu czytelników. Czekamy na zgodę sanepidu oraz pana burmistrza i mam nadzieję, że od 12 maja nasza biblioteka powita swoich czytelników. Przygotowania do otwarcia są już na ukończeniu” – mówi pani Małgorzata Pieńczykowska, kierownik biblioteki.

Zainteresowaliśmy się jak będzie przebiegało obecnie korzystanie z zasobów bibliotecznych.

„Zorganizowaliśmy dwa punkty: pierwszy punkt – oddawanie książek, drugi punkt – odbiór. Niestety do półek czytelnicy nie będą mieli dostępu. Nie będzie czynna czytelnia, nie będzie można korzystać z komputerów. W bibliotece może przebywać maksymalnie sześć osób. Mamy dziewięciu bibliotekarzy, więc praca będzie odbywała się na dwie zmiany, a biblioteka będzie czynna od 10:00 do 18:00. Książki będzie można zamawiać telefonicznie. Przygotujemy je i będą czekały na czytelnika do odbioru we wskazanym przez niego czasie. W ciągu dnia zaplanowaliśmy dwie przerwy, które wykorzystamy na wietrzenie i dezynfekcję pomieszczeń” – mówi pani kierownik.

Pracownicy augustowskiej biblioteki niecierpliwie czekają na stosowne zgody, aby móc udostępniać zbiory swoim czytelnikom.

„Oddawane książki będą musiały odbyć tygodniową kwarantannę. Ponieważ czytelnia będzie nieczynna, tam właśnie będą spędzały czas odosobnienia” – informuje pani Pieńczykowska. „Z żalem muszę poinformować, że nasze dwie augustowskie filie będą nieczynne do końca maja” – dodaje.