• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 07 maj 2020 14:40

Augustowskie hotele i pensjonaty otwierają podwoje

Napisała

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 4 maja hotele i pensjonaty mogą wznowić swoją działalność. Właściciele będą jednak musieli postępować zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Realizacja wytycznych ma zapewnić zminimalizowanie możliwości zakażenia koronawirusem.

Augustowscy hotelarze niecierpliwie oczekują swoich gości, jednak nie bez obaw obserwują niewielką, jak na chwilę obecną, ilość telefonów i maili. Właściciele są przygotowani na przyjęcie gości. Zaopatrzeni są w środki dezynfekujące, środki ochrony osobistej, wydrukowali również różnego rodzaju instrukcje dla turystów.

„Zwykle mieliśmy klientów już od Wielkanocy aż do października i później na Sylwestra. Teraz mamy niewielkie zainteresowanie na lipiec, jedną rezerwację na maj i jedną na czerwiec” – mówi właścicielka jednego z augustowskich hoteli. „Na początku roku klienci zarezerwowali u nas miejsca na okres wakacyjny i mam nadzieję, że ich nie odwołają. Na razie zbyt dużego ruchu nie ma” – kontynuuje nasza rozmówczyni.

Wytyczne zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów nie dopuszczają korzystania z hotelowych restauracji. Z posiłków można korzystać poza hotelem lub ewentualnie w pokojach.

„Nie mamy jako takiej restauracji. Jeśli przyjadą pojedyncze osoby, mogą skorzystać ze stołówki” – mówi właścicielka.

W innym pensjonacie otrzymujemy niezbyt optymistyczne informacje.

„Na chwilę obecną jest marnie. Ludzie boją się przyjeżdżać do hoteli. W ubiegłym roku o tej porze obłożenie wynosiło 50 procent. Stołówki nie mamy, więc pensjonariusze muszą żywić się „na mieście”. Mam nadzieję, że wcześniejsze rezerwacje dojdą do skutku, bo teraz jest cisza”.

W kolejnym hotelu, z którym się skontaktowaliśmy, trwa remont. Otwarcie będzie za około dwa tygodnie.

„W ubiegłym roku gości mieliśmy dużo. Teraz dzwonią tylko przedstawiciele handlowi, prosząc o nocleg. Innych rezerwacji na razie nie ma” – powiedziała właścicielka obiektu.

Rząd uruchomił tarcze antykryzysowe, aby wesprzeć przedsiębiorców. Z powodu koronawirusa turystyka, jako jedna z wielu dziedzin, bardzo ucierpiała. Spytaliśmy, jak działa tarcza w branży hotelarskiej.

„Wnioski złożyłam wszędzie, gdzie mogłam. Otrzymałam jedynie mikropożyczkę z Urzędu Pracy w wysokości 5 tysięcy złotych. Dobrze, że te pieniądze są, ale to są drobne pieniądze, to kropla w morzu. Nasze państwo zawodzi nas na każdym kroku. Panuje duża dezinformacja co do działań rządu. Często nie wiemy na czym stoimy” – poinformowała nas jedna z rozmówczyń.

Właściciel innego pensjonatu przywołuje swoje doświadczenia związane z ruchem turystów.

„Mam nadzieję, że jeśli stopniowo będą znoszone restrykcje, to ludzie przyjadą, ponieważ lubią wypoczywać w różnych miejscach naszego kraju, na jeziorach również”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot