• 1
  • 2
piątek, 08 maj 2020 17:12

Trudne czasy dla „Sparty” Augustów

Napisała

W obliczu epidemii koronawirusa bardzo trudne czasy nastały również dla sportowców. Wstrzymane są m.in. mecze i treningi. O tym, jak w dobie wszechobecnego kryzysu radzi sobie augustowska „Sparta”, rozmawialiśmy z prezesem Klubu.

Augustowski Klub Sportowy „Sparta” w Augustowie powstał w 1947 roku. W klubie istnieją trzy sekcje: kajakarska, piłki nożnej (w tym Akademia Piłkarska) i nart wodnych, zrzeszające około 300 zawodników. Jak w tym trudnym dla wszystkich czasie radzą sobie sportowcy?

„W  związku z nadzwyczajną sytuacją tj. pandemią wywołaną koronawirusem SARS-Cov-2, zajęcia treningowe dla zawodników prowadzone są w zmienionej formie. Trenerzy realizują zajęcia treningowe za pomocą komunikacji elektronicznej. Jednakże od początku bieżącego tygodnia, zgodnie z przepisami, zostały wznowione treningi dla zawodników sekcji nart wodnych i sekcji kajakowej z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. W kolejnym etapie zostaną wznowione treningi dla zawodników sekcji piłki nożnej” – mówi  Zdzisław Sadowski, prezes klubu „Sparta”.

Zainteresowaliśmy się także, czy ktoś pomaga „Sparcie” przetrwać te trudne chwile. Czy sponsorzy lub urząd miasta udzielają jakiegoś wsparcia augustowskim sportowcom?

„W związku z przepisami o niemożności organizacji imprez sportowych Klub nie jest w stanie pozyskać nowych sponsorów. Jednakże w tym miejscu nie możemy zapomnieć o naszych stałych partnerach – spółce „Balt-Yacht” oraz  „Augustowiance”. Również należy przypomnieć, że Urząd Miejski w Augustowie zabezpieczył finansowo Klub na podstawową działalność statutową w ramach zleconych zadań publicznych (w tym wynagrodzenia dla trenerów). Jednocześnie, niezmiennie,  klub pozyskuje środki finansowe z tytułu składek członkowskich, zarówno członków wspierających jak i zwykłych” – poinformował nas prezes.

Dowiedzieliśmy się również, że marszałek województwa przeznaczył dla małych klubów ponad milion złotych. Czy „Sparta” będzie mogła skorzystać z tych pieniędzy?

„Odnośnie wsparcia klubów sportowych w grach zespołowych przez Województwo Podlaskie na dzisiaj nie jesteśmy w stanie określić, czy skorzystamy z tej formy pomocy. Dokładne zasady zostaną opublikowane, miejmy nadzieję, jeszcze w tym tygodniu” – powiedział prezes.

Wiadomo już na pewno, że w tym roku nie odbędą się zawody Baltic Cup Water & Snow Festival, a pod dużym znakiem zapytania stoją kolejne imprezy – Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych Necko Endurance oraz Lotto Cup Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych.

Taekwondo
Gruby Benek