• 1
 • 2
 • 3
poniedziałek, 11 maj 2020 17:41

Miejskie przedszkola nadal zamknięte

Napisała

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało zarządzenie, że od 6 maja mogą wznowić swoją działalność żłobki i przedszkola. Wielu rodziców z ulgą przyjęło tę decyzję, gdyż pracodawcy naciskają, aby pracownicy wracali na zajmowane wcześniej stanowiska. Niestety okazało się, że drzwi do augustowskich przedszkoli publicznych są wciąż zamknięte. Prywatne placówki przyjęły już dzieci, a ich rodzice mogli wrócić do pracy. W związku z zaistniałą sytuacją rodzice dzieci zapisanych do przedszkoli publicznych nie kryją swojego rozżalenia.

„Mój pracodawca oczekuje, że pilnie wrócę do pracy, a ja tego nie mogę zrobić, bo muszę opiekować się dziećmi. Boję się, że mogę zostać zwolniony przez bardzo długą nieobecność w pracy. Nasz powiat jest praktycznie wolny od wirusa, więc przy zachowaniu odpowiednich wytycznych GIS nasze dzieci będą bezpieczne. Wkurza mnie najbardziej to, że wszystkie przedszkola (w tym publiczne) w Suwałkach (za wyjątkiem jednego, w którym jest remont) czy Grajewie normalnie funkcjonują. Pewnie przesadzam, ale czy fakt, że prywatne przedszkola w Augustowie funkcjonują, a publiczne są zamknięte na „cztery spusty” przypadkiem nie oznacza ich faworyzowania? Ostatnie prywatne przedszkole w Augustowie otwiera się 18 maja, a burmistrz nie ma żadnego planu kiedy otworzy przedszkola. Dlaczego prywatne zawsze jest lepsze? Jak mam wytłumaczyć dziecku, że jego kolega Franek może codziennie chodzić do przedszkola, a moja córka już nie? Dziecko czuje się naprawdę gorsze. Ten fakt bardzo negatywnie wpływa na postrzeganie nas, rodziców małych dzieci, przez pracodawców” – zwraca się do nas z prośbą o podjęcie tematu jeden z naszych czytelników.

Aby dowiedzieć się jak przedstawia się sytuacja augustowskich przedszkoli publicznych, zapytaliśmy kierownika Wydziału Edukacji i Sportu, panią Anitę Szostak.

„Przedszkola mogą być otwierane, jednak pod warunkiem, że spełnią wymogi bezpieczeństwa w okresie epidemii. Dyrektorzy przedszkoli zostali zobowiązani do opracowania procedur bezpieczeństwa, które następnie wysłali do miejscowego sanepidu w celu ich zatwierdzenia i uzyskania zgody na otwarcie przedszkola” – informuje pani kierownik.

„Obecnie przedszkola przygotowywane są na przyjęcie dzieci. Są dezynfekowane, aby nie zagrażały zdrowiu dzieci i pracowników. Władze miasta muszą mieć pewność, że nie ma żadnego zagrożenia, aby przedszkola mogły podjąć swoją działalność” – mówi pani Szostak.

Czas odgrywa tutaj dość dużą rolę, więc należy zakładać, że sanepid rozpatrzy sprawy proceduralne niezwłocznie.

„Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję sanepidu, na naszej stronie internetowej ukaże się komunikat o terminie otwarcia przedszkoli. Również rodzice z pewnością będą się z nami kontaktować w tej sprawie” – informuje kierownik Wydziału Edukacji i Sportu, Anita Szostak.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Jadzia wtorek, 12 maj 2020 16:48 napisane przez Jadzia

  Sanepid nie zamykał i nie będzie otwierał; decyzja dot. otwarcia należy do organu prowadzącego

 • Link do komentarza Alex wtorek, 12 maj 2020 09:51 napisane przez Alex

  Przedszkole Słoneczko niedługo się otwiera http://www.przedszkolesloneczko.pl/

 • Link do komentarza Pawel poniedziałek, 11 maj 2020 19:09 napisane przez Pawel

  Sanepid opoznia otwarcie przedszkoli?

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 11 maj 2020 18:51 napisane przez Piotr

  Czyli to Sanepid nawalił i z tego powodu przedszkole nie są jeszcze czynne?
  Ale zaraz zaraz jako to jest, prywatne przedszkola uzyskały już zgodę Sanepidu, a publiczne jeszcze nie?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot