• 1
  • 2
środa, 13 maj 2020 10:09

Smsy zapraszają osoby z kwarantanny do mobilnych punktów pobrań wymazów

Napisane przez TR

W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa, adresy punktów pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl   lub dzwoniąc pod numer 800-190-590” - smsa takiej treści dostają osoby w 11 dniu kwarantanny.

 

Każdy, kto dostanie takiego smsa, za darmo i dobrowolnie może w 12 dobie kwarantanny wykonać badanie w mobilnym punkcie pobrań wymazów.  W województwie podlaskim działa 9 takich punktów.  W Białymstoku przy Białostockim Centrum Onkologii, w Suwałkach przy szpitalu wojewódzkim, w Grajewie, Łapach , Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Hajnówce,  Zambrowie i Wysokiem Mazowieckiem przy szpitalach powiatowych.
Na pobranie wymazu trzeba dojechać na miejsce własnym autem i koniecznie zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i  numer PESEL. Wymaz zostanie pobrany bez wysiadania z auta. Wynik badania zostanie przekazany przez laboratorium jak też będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta.

Mobilne punkty pobrań działają 7  dni w tygodniu, co najmniej dwie godziny dziennie (szczegółowy harmonogram pracy punktów w grafice w załączniku). 

Powstały po to, żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim, którzy kończą kwarantannę. Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.


 
     Rafał Tomaszczuk                                                                           
     Podlaski OW NFZ

 

Taekwondo
Gruby Benek