• 1
  • 2
czwartek, 14 maj 2020 11:45

Uwaga! W augustowskich lasach odbędzie się zrzut szczepionek przeciwko wściekliźnie

Napisała

Powiatowy Inspektorat Weterynarii poinformował o terminie zrzutu szczepionek przeciwko wściekliźnie w augustowskich lasach. W tym okresie należy szczególnie uważać na swoje psy i koty.

Wścieklizna to śmiertelna wirusowa choroba, którą przenoszą zwierzęta. Wirus znajduje się w ślinie i przez ugryzienie lub polizanie przenosi się na człowieka. W takim przypadku dochodzi do zapalenia mózgu i rdzenia. Aby zapobiec tym przykrym sytuacjom, w wielu krajach stosuje się szczepienia zwierząt dzikich i domowych. W Polsce również stosuje się taką praktykę, dlatego nie spotyka się już zachorowań na wściekliznę wśród ludzi. Osoby, które ze względu na swój zawód narażone są na kontakt ze zwierzętami, są szczepione profilaktycznie.

Ponieważ na dużych obszarach leśnych nie ma innej możliwości szczepienia dzikich zwierząt, to samoloty zrzucają szczepionki przeciwko wściekliźnie. Zwykle taka akcja trwa przez około 10 dni. Szczepionki to małe, zielonobrunatne kostki z płynnym specyfikiem. Nie wolno ich dotykać, a jeżeli już się to zdarzy, należy dokładnie umyć ręce mydłem i zgłosić się do lekarza.

Akcja zrzutu szczepionek przeciw wściekliźnie na Suwalszczyźnie rozpocznie się 18 maja. W celu uzyskania informacji na temat tego, czy szczepienie dzikich zwierząt obejmie również augustowskie lasy, skontaktowaliśmy się z panem Grzegorzem Androsiukiem z Nadleśnictwa Augustów.

„Akcja zrzucania szczepionek przeciwko wściekliźnie trwa u nas od około 2005 roku. Dotyczy to głównie lisów, których w naszych lasach jest bardzo dużo. Na razie nie otrzymałem informacji o rozpoczęciu akcji szczepień, ale sądzę, że lada chwila otrzymam. Lisów jest dużo, ponieważ nikt dziś na nie nie poluje. Naturalnym ich „wrogiem” była kiedyś wścieklizna, która powodowała selekcję tych zwierząt, ale odkąd są zrzucane szczepionki, lisów w naszych lasach jest bardzo dużo” – powiedział pan Androsiuk.

W sprawie zrzutów szczepionek przeciwko wściekliźnie skontaktowaliśmy się również z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Augustowie. Inspektor weterynarii ds. chorób zakaźnych, pan Henryk Matyszewski, udzielił nam na ten temat informacji.

„Dwa razy w roku dokonujemy zrzutu szczepionek przeciw wściekliźnie, głównie dla lisów. Pierwszy raz, właśnie teraz, wiosną, a kolejny raz jesienią, we wrześniu. Rozesłaliśmy pisma do nadleśnictw z informacją, że zrzuty szczepionek będą się odbywały od 18 do 23 maja. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjała tej akcji, termin może zostać przesunięty” – poinformował nas pan inspektor.

Podczas zrzutów właściciele psów powinni ograniczyć wyjścia do lasów ze swoimi pupilami, aby nie miały one możliwości zetknięcia się ze szczepionką.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek