• 1
  • 2
  • 3
piątek, 15 maj 2020 08:35

Podlaski Produkt Lokalny. Mąka spod Augustowa

Napisane przez RED

W podaugustowskich Mazurkach od 1990 roku działa młyn państwa Dobkowskich. W Młynex-ie, bo tak nazywa się ich firma, mieli się zboże od rolników z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dziennie – 120 ton przemiału.

 

Firma Dobkowskich powstała w latach 90-tcyh ubieglego wieku.  Zaczynali od jednego pracownika, dziś mają ich 17.
 – Wcześniej mieliśmy kurniki. Produkowaliśmy kurze jaja wylęgowe, które sprzedawane były do wylęgarni w Augustowie. W 1990 r. przyszły zmiany i zdecydowaliśmy się na nowoczesny zakład przetwarzający zboże – wspomina właściciel firmy Jerzy Dobkowski. – Pierwszą mąką przez nas wyprodukowaną była mąka pszenna. Popularna do dziś.

Początkowo w Młynexie zboże magazynowano w dwóch silosach o pojemności 150 ton każdy. W latach 1994-96 Dobkowscy dobudowali 16 silosów  oraz halę punktu przyjęcia zboża a także suszarnię. Kolejne lata to kolejne inwestycje, m.in.: budynek biurowo -socjalny oraz siedem silosów na wyroby gotowe o pojemności 100 t każdy i mieszalnię mąki.

Głównym klientem młyna w Mazurkach są piekarnie. - Współpracujemy też z hurtowniami i sklepami spożywczymi w Augustowie i Suwałkach – mówi Jerzy Dobkowski. – Sprzedajemy do nich naszą mąkę torebkowaną.

Najpopularniejsza to mąka pszenna. W ofercie Dobkowskich jest zarówno tortowa, jak i luksusowa  - typ 550 – najlepsza do ciast drożdżowych, klusek i makaronów.
 – To obecnie najczęściej kupowana mąka. Kiedyś popularna była także mąka żytnia, ale piekarze kupują jej coraz mniej – wyjaśnia właściciel zakładu. A w Mazurkach mąki żytniej także jest kilka rodzajów: typ 720 – czyli mąka pytlowa, typ 1400 – mąka zwana sitkową i w  końcu typ 2000, czyli mąka razowa – a wszystkie znakomite do wypieku rozmaitego pieczywa.
- Mamy też mąkę orkiszową i graham typ 1850 – dodaje Jerzy Dobkowski – Nie produkowaliśmy jej od początku, dopiero od kilku lat jest w naszej ofercie. To efekt mody na zdrowe żywienie.

Mąka orkiszowa (czyli z ziarna orkiszu, starej odmiany pszenicy) typ 1850 – sprawdza się zarówno przy wypieku chlebów i bułek, jak też ciast i ciasteczek. Z kolei mąka graham (pszenna, pełnoziarnista) typ 1850 ze względu na wysoką zawartość błonnika doskonale nadaje się do wypieku pieczywa pełnoziarnistego, ale delikatniejszego od razowego.
Młynex nie prowadzi usługi mielenia zboża. Firma skupuje zboże (od min. 2 ton)  i produkuje mąkę pod własnym szyldem.

Gdzie kupić?

Punkt sprzedaży przy zakładzie w Mazurkach; sklepy w Augustowie i Suwałkach.

Wyróżnienia i certyfikaty

„Młynex” jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" –organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. W roku 2013 był jedną z 9 polskich firm w  finale krajowym konkursu, które otrzymały  statuetkę „Mecum Tutissimus Ibis - Ze mną będziesz najbezpieczniejszy”.

„Młynex” Dobkowscy Zakład Przetwórstwa Zbożowego Sp. J.
Mazurki 2, 16-300 Augustów
Tel. 87 644 55 20, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://produkty.podlaskie.eu/mlynex

 

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego UMWP/ Wrota Podlasia
Fot . UM w Augustowie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot