• 1
  • 2
  • 3
piątek, 15 maj 2020 14:28

Aby augustowianie czuli się bezpiecznie

Napisała

Podczas trwania epidemii koronawirusa to przede wszystkim lekarze i pielęgniarki odgrywają najważniejszą rolę. Każdego dnia dbają o to, aby ludzie mieli zapewnioną odpowiednią opiekę oraz aby mogli czuć się bezpiecznie. O tym, jak w tych trudnych czasach przebiega praca medyków, rozmawialiśmy ze Zdzisławem Sadowskim, dyrektorem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Eskulap”.

Czy przychodnia „Eskulap” cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów? Czy można określić ilu pacjentów miesięcznie zgłasza się na badania, zabiegi itp.?

Działając na rynku lokalnym od ponad 25 lat wypracowaliśmy najwyższą jakość świadczonych usług, co każdego dnia spotyka się z uznaniem naszych pacjentów. Bogata oferta świadczonych usług w wielu specjalnościach spotkała się z bardzo pozytywną reakcją pacjentów. Słuchając ich potrzeb, jak również odpowiadając na potrzeby rynku, wciąż zapraszamy nowych specjalistów do współpracy. Średnio dziennie przyjmuje w naszej placówce 10 – 11 specjalistów w różnych dziedzinach co jest również odzwierciedlone w ilości pacjentów.

Ilu specjalistów oraz innych pracowników zatrudnia Pan w swoim Zakładzie Opieki Zdrowotnej?

Współpracujemy z ponad 50 specjalistami i wciąż pozyskujemy do współpracy wysokiej klasy specjalistów w swojej dziedzinie. Obecnie świadczymy usługi w ponad 20 specjalnościach tj.: med. rodzinna, pediatria, alergologia, dermatologia, chirurgia, diabetologia i dietetyka, endokrynologia, gastrologia, ginekologia i położnictwo, hematologia, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, ortopedia, psychiatria i psychologia, pulmonologia, kardiologia. Mamy również pełną infrastrukturę do badań wymaganych w medycynie pracy, zabezpieczając medycznie większość augustowskich zakładów pracy. 

Czy „Eskulap” współpracuje z NFZ i w jakim zakresie?

Większość zakresów naszej działalności wykonujemy w ramach podpisanych umów z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, dzięki czemu leczenie naszych pacjentów jest finansowane z pieniędzy publicznych. Bardzo dużym zainteresowaniem w tym zakresie cieszy się onkologia, alergologia, neurologia, diabetologia, ginekologia i położnictwo, okulistyka. Od maja bieżącego roku wchodzimy również w struktury Centrum Zdrowia Psychicznego, dzięki czemu nasza psychiatria została rozszerzona o nowe usługi, jak również pozyskaliśmy nowych wybitnych specjalistów do współpracy. Usługi psychiatryczne są całościowo finansowane z pieniędzy publicznych i nie jesteśmy ograniczeni limitami.

Jak „Eskulap” radzi sobie w okresie epidemii, m.in. z zaopatrzeniem w środki ochrony (maseczki, środki dezynfekujące itp.)?

W okresie pandemii, od pierwszego jej dnia, nie zostawiliśmy naszych pacjentów zapewniając im stały kontakt ze specjalistami NZOZ „Eskulap”. Jesteśmy od samego początku tego trudnego czasu otwarci. Udało nam się, poprzez wieloletnią współpracę z dostawcami, zabezpieczyć zarówno personel jak i pacjentów we wszystkie wymagane środki ochrony. Z pomocą przyszły nam również augustowskie organizacje społeczne tj. WOŚP, od których również otrzymaliśmy wsparcie w postaci maseczek ochronnych. Za co bardzo gorąco dziękujemy. Dodatkowo dbając o wspólne bezpieczeństwo wdrożyliśmy zalecane przez MZ procedury higieny i informacji.

Czy w okresie epidemii musiały zostać wykonane jakieś ruchy kadrowe, np. redukcja etatów?

Już teraz mogę powiedzieć otwarcie – udało nam się zachować liczbę etatów, jak również wysokość wynagrodzeń. Nie było to od początku takie oczywiste, jednak dostosowanie organizacji pracy do zmieniającego się otoczenia pozwoliło nam zabezpieczyć nasz personel.

Czego oczekuje Pan od rządu czy władz lokalnych odnośnie funkcjonowania Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej?

Jak zawsze oczekuję pełnej współpracy zarówno z władzami lokalnymi jak i światem biznesu, uzyskując efekt synergii naszych działań. Działając wspólnie możemy zyskać o wiele więcej niż działając samodzielnie. Możemy zapewnić jeszcze więcej naszym mieszkańcom tak, aby każdy czuł się bezpiecznie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot