• 1
  • 2
  • 3
piątek, 15 maj 2020 21:42

Porozumienie w sprawie podwyżki czynszów

Napisała

Trwający od kilku dni protest mieszkańców Augustowa  zajmujących mieszkania komunalne w sprawie podwyżki czynszów zakończył się porozumieniem. Augustowianie oraz władze miasta podjęli wspólne ustalenia dotyczące tego tematu.

Najbardziej palącą sprawą była dla mieszkańców podwyżka czynszów lokali komunalnych. Okazało się jednak, że w tej kwestii samorządowcy nie są w stanie zmienić wcześniej podjętej decyzji. Prace nad programem wieloletnim były opracowywane w bardzo szczegółowy sposób, a nieremontowane przez lata lokale wymagają wykonania prac, dlatego też podwyżka jest nieunikniona. Lokatorzy będą więc musieli pogodzić się z faktem, iż za czynsze zapłacą więcej. Udało się jednak podpisać porozumienie, w którym zapadło sporo ustaleń:

- podwyżki czynszów w kolejnych latach będą podnoszone stopniowo, nie więcej niż 10 procent w skali roku,
- podwyżka czynszów, która była planowana na styczeń 2021 roku zostanie przesunięta na maj 2021 roku,
- przedstawiciel augustowian będzie mógł brać udział w miejskiej komisji mieszkaniowej, aby głos w tego typu sprawach mogli mieć również mieszkańcy mieszkań komunalnych.

Bardzo istotną kwestią, którą udało się wprowadzić, jest uruchomienie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej specjalnej komórki dedykowanej obsłudze mieszkańców mieszkań komunalnych oraz przyznawaniu dodatków okresowych i mieszkaniowych.

Jednym z elementów podpisanej ugody ma być także utworzenie przez spółkę KODREM Biura Obsługi Klienta. Mieszkańcy będą tam mogli m.in. zgłaszać skargi na stan mieszkań. Spółka ma również za zadanie przygotowanie wieloletniego programu remontów.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot