• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 18 maj 2020 13:05

76. rocznica bitwy o Monte Cassino

Napisane przez AA
fot. Mateusz Duchnowski fot. Mateusz Duchnowski

Od historycznego zwycięstwa polskich żołnierzy pod Monte Cassino minęło 76 lat. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, w poniedziałek (18.05) złożył wieniec pod Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku, upamiętniając tę rocznicę.

 

Bitwa o Monte Cassino była jedną z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Walki trwały 13 dni i 20 godzin i były niezwykle krwawe. To była czwarta próba zdobycia wzgórza, ale dopiero polskie oddziały pod wodzą gen. Andersa zdobyły ruiny klasztoru Benedyktynów na Monte Cassino.

„Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino jest dziś jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. Spoczywa na nim niemal 1100 żołnierzy Armii Andersa. Polacy nie zapominają o poległych - palą znicze, krzyże ozdabiają różańcami.

Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”, a w 2014 r., z inicjatywy Związku Polaków we Włoszech i przy współudziale Ambasady RP w Rzymie, otwarto tu Muzeum Pamięci.

Tegoroczne uroczystości pod białostockim Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, były skromne i kameralne. Marszałkowi Arturowi Kosickiemu przy składaniu kwiatów towarzyszył Robert Jabłoński, p.o. dyrektora Gabinetu Marszałka UMWP.

 

Anna Augustynowicz
Wrota Podlasia

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot