Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 18 maj 2020 16:33

Szczególny dzień - 100 rocznica urodzin papieża Polaka

Napisała

„Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – to jeden z ważniejszych cytatów, który Jan Paweł II pozostawił podczas pielgrzymek do naszego kraju. Dziś 100 rocznica urodzin papieża Polaka. To dobra okazja, by wspomnieć wizytę Ojca Świętego w czerwcu 1999 r. w Augustowie.

100 lat temu, 18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Jan Paweł II. Dumą i wzruszeniem napawał nas fakt, że Polak został papieżem. Zapracowany, podróżujący po całym świecie, nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie, o swoich wiernych. Niemal każda z pielgrzymek do Polski miała w swoim programie wędrówkę po ukochanych przez papieża Tatrach.

W setną rocznicę urodzin Jana Pawła II Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami kultury w całej Polsce, zaplanowało wiele uroczystości. Składano również kwiaty w miejscach, gdzie podczas pielgrzymek do Polski przebywał Jan Paweł II, gdzie rozmawiał ze swoimi rodakami.

Będąc w Augustowie papież odbył rejs po jeziorach i Kanale Augustowskim na pokładzie statku „Serwy” Żeglugi Augustowskiej. Podróż miała swój początek na przystani przy Oficerskim Yacht Club Pacyfik. Teraz przed budynkiem klubu znajduje się pomnik – fotel oraz pamiątkowy kamień upamiętniający to wydarzenie.

W Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej Ojciec Święty modlił się w kaplicy Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła. Aby upamiętnić to wydarzenie w 2000 r. wzniesiono pomnik papieża. Autorem tego monumentu jest Czesław Dźwigaj. Na tablicy widnieją słowa, które wówczas wypowiedział Ojciec Święty: „Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”. W Studzienicznej znajduje się obraz papieża, album o jego wizycie oraz relikwie Jana Pawła II. Te pamiątki stwarzają wrażenie, że papież wciąż jest tam obecny.

Jan Paweł II zajmuje bardzo ważne miejsce w sercach Polaków i niezmiennie jest on ich przewodnikiem duchowym oraz symbolem wolności i chrześcijańskiej miłości.