• 1
  • 2
środa, 20 maj 2020 17:20

Salony fryzjerskie i kosmetyczne w Augustowie przeżywają oblężenie

Napisała

Od 18 maja zakłady fryzjerskie i kosmetyczne rozpoczęły na nowo swoją działalność. To kolejny etap luzowania obostrzeń. Oczywiście miejsca te muszą spełniać wiele warunków, aby praca odbywała się bezpiecznie. Salony fryzjerskie i kosmetyczne umawiają swoich klientów na konkretne godziny, aby w zakładzie nie tworzyły się kolejki. Muszą być również zachowane szczególne środki bezpieczeństwa: dezynfekowanie pomieszczeń i sprzętu, używanie jednorazowych ręczników, obowiązkowe maseczki itp. Sprawdziliśmy jak od 18 maja wygląda praca w augustowskich salonach fryzjerskich i kosmetycznych.

„Teraz przyszedł koniec zaciskania pasa, klienci zapisują się masowo. W wielu miejscach nie ma już możliwości, żeby dostać się do fryzjera czy kosmetyczki nawet do końca czerwca. Z naszych badań wynika, że była to najbardziej wyczekiwana rzecz po rozluźnieniu obostrzeń, tuż za spotkaniem z rodziną. Właśnie za wizytą w salonie piękności tęskniło niemal 4 na 10 Polaków” – mówi Halina Kochalska, ekspertka Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Jak sytuacja przedstawia się w Augustowie?

„W poniedziałek w naszym salonie pojawiło się bardzo dużo klientów. To fryzjer męski, więc przyszli panowie. W salonie pracuje pięć osób od 8:00 do 18:00 i wczoraj każdy pracownik przyjmował co pół godziny jednego klienta. Było ich bardzo dużo. Panowie byli bardzo „zarośnięci”. Zamawiali głównie strzyżenie. Po każdym kliencie dezynfekowaliśmy sprzęt, fotele, używaliśmy wyłącznie jednorazowych ręczników i pelerynek” – mówi właścicielka augustowskiego salonu fryzjerskiego.

Bardzo nas interesowało, czy po tak długiej przerwie zmieniły się ceny za poszczególne usługi i czy była konieczność zwolnienia pracowników w związku ze stratami, jakie zakład poniósł przez około 3 miesiące postoju.

„Musimy kupować jednorazowe pelerynki, ale nie chcemy kosztami za nie obciążać naszych klientów. Ceny usług pozostały niezmienne. Wszyscy nasi pracownicy utrzymali swoje miejsca pracy, nikt nie został zwolniony. Mamy szczęśliwych klientów i sami jesteśmy szczęśliwi” – poinformowała nas nasza rozmówczyni.

W innym salonie fryzjerskim również panuje pełne zadowolenie z powodu wznowienia działalności.

„18 maja salon odwiedziło około 20 osób. Były to panie i panowie. Panie prosiły o strzyżenie i farbowanie włosów, ponowie zaś głównie o strzyżenie i poprawki po „pracach domowych” – informuje właścicielka salonu.

„Jeśli chodzi o ceny, to nieznacznie zostały podwyższone – za mycie głowy oraz farbowanie włosów, ponieważ farby podrożały. Nie są to jednak zbyt duże podwyżki. Po każdym kliencie obowiązkowo dezynfekujemy miejsca pracy i narzędzia. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wszystko wróciło do normy” – mówi właścicielka.

Swoją działalność rozpoczęły również salony kosmetyczne. Wykonują zabiegi upiększające, manicure i pedicure. I w tym przypadku w augustowskich salonach klientów było bardzo wielu.

„Przyszły tylko kobiety, ale było ich bardzo dużo. W poniedziałek zajmowałyśmy się głównie paznokciami. Muszę przyznać, że panie dbały o paznokcie w domu, więc ich kondycja nie była taka zła. Świadczymy również inne usługi kosmetyczne, ale wczoraj były to tylko paznokcie. Dużą wagę przywiązujemy do higieny, aby nasze klientki czuły się bezpiecznie. Ceny pozostały bez zmian” – poinformowała nas pracownica jednego z augustowskich salonów urody.

Eksperci podkreślają jednak, że odmrożenie usług beauty nie oznacza automatycznego powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Salony fryzjerskie i kosmetyczne będą musiały dostosować się do nowego reżimu sanitarnego, a to z kolei będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, które nie pozostaną bez wpływu na i tak poważnie już nadwyrężoną kondycję firm.

Gruby Benek