• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 25 maj 2020 10:20

Fragmenty samolotu wojskowego z czasów II wojny światowej znalezione na budowie drogi S61

Napisane przez CR

We wsi Słobódka k. Suwałk podczas prac remontowych na odcinku drogi ekspresowej S61 Suwałki-Budzisko znaleziono fragmenty radzieckiego samolotu wojskowego, prawdopodobnie Ił-2, rozbitego podczas działań wojennych.

 

Jak poinformowała prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, fragmenty maszyny udało się wydobyć i zabezpieczyć. Wśród elementów znaleziono silnik Mikulin, działko, chłodnicę i kilkanaście innych elementów samolotu. Jak dodała, znalezisko potwierdziło powtarzaną historię o zestrzeleniu samolotu przez Niemców, które prawdopodobnie miało miejsce w 1944 r.
Jak się okazało, poszczególne części maszyny są zachowane w bardzo dobrym stanie. Jednostka wojskowa oraz patrol saperski w Suwałkach przejęły wszystkie znalezione fragmenty.

Ił-2, radziecki samolot szturmowy z czasów II wojny światowej jest dziełem sowieckiego inżyniera konstruktora Siergieja Iljuszyna. Model ten był jednym z najliczniej produkowanych samolotów wojskowych. Ze względu na swoją skuteczność w czasie walk wojennych zyskał miano "latającego czołgu" i jest uważany za najlepszy samolot szturmowy II wojny światowej.

 

Źródło/fot.: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku / Wrota Podlasia
oprac. Cezary Rutkowski

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot