• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 26 maj 2020 12:46

Dzień Matki

Napisała
pixabay.com pixabay.com

26 maja swoje święto obchodzą wszystkie mamy. To właśnie ten dzień przypomina nam, ile w naszym życiu znaczą nasze rodzicielki i jak bardzo są dla nas ważne. Nie zapomnijmy złożyć im życzeń, podarować kwiatka bądź uraczyć drobnym upominkiem.

Dzień Matki swój początek ma w starożytności. Wtedy matki-boginie były otaczane kultem, były bowiem symbolem płodności i urodzaju. W późniejszych czasach tradycja ta wygasła i odżyła dopiero w XVII wieku w Anglii pod nazwą „niedziela u matki”. Ten zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Dzień Matki świętowany jest na prawie całym świecie, jednak w każdym kraju nieco inaczej obchodzi się to święto. Gdzieniegdzie jest ono związane z legendami, czasem z religią bądź historią. Na przykład w USA na domach oraz budynkach instytucji publicznej umieszcza się flagi narodowe ku czci matek narodu, zaś w Indiach w tym dniu matki zapraszane są na obiad poza domem po to, aby choć raz mogły odpocząć od zajęć w swoich posiadłościach.

W Polsce Dzień Matki przypada niezmiennie na 26 maja. Wtedy młodsze dzieci obdarowują swoje rodzicielki np. własnoręcznie zrobionymi laurkami, zaś te starsze kupują swoim mamom kwiaty, słodycze lub drobne prezenty. W ten sposób okazują mamom szacunek, miłość oraz podziękowanie za trud, jaki włożyły bądź nadal wkładają, w wychowanie swojego potomstwa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot