Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 maj 2020 15:27

Anteny 5G w Augustowie? Znamy plany

Napisała
fot. Michał Żabiliński fot. Michał Żabiliński

Zgodnie z zapowiedziami jednego z operatorów komórkowych, 5G – nowoczesna technologia piątej generacji – miała się pojawić w Augustowie już w lutym tego roku. Plany spełzły jednak na niczym, a w tym czasie konkurencyjna sieć zdążyła wprowadzić swoje nadajniki w wielu miastach w Polsce. O tym, czy w naszym mieście, tak jak planowano, pojawi się wzbudzająca wiele kontrowersji piąta generacja sieci mobilnych, rozmawialiśmy z augustowskim Starostą Powiatowym.

Czym jest 5G?

5G to nowoczesna technologia, tzw. technologia mobilna piątej generacji, która zmienia szybkość i wydajność łącza internetowego w sieci komórkowej. Wdrażanie tej innowacji ma wpłynąć na stabilność i niezawodność łączy. 5G jest szybsze niż 4G oraz ma możliwość obsługiwania większej ilości urządzeń połączonych z Internetem. Wprowadzenie tej technologii pozwoli m.in. na lepszą jakość domowej rozrywki (transmitowanie sportu, wydarzeń oraz programów w wysokiej rozdzielczości 4K, a nawet 8K), lepszą jakość widowisk z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości (AR), zwiększy się również komfort odtwarzania obrazów na urządzeniach mobilnych, a opóźnienia i przerwy w transmisjach na żywo staną się tylko niemiłym wspomnieniem. Sieć 5G pozwoli także na wdrażanie inteligentnych systemów parkingowych, zarządzanie transportem miejskim, czy monitorowanie skażenia powietrza. Będzie miała również zastosowanie w automatycznych pojazdach.

Kontrowersje wokół nowej technologii

Niestety oprócz niewątpliwych plusów sieci 5G, pojawiają się również obawy, że technologia ta może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Strach przed „złym” promieniowaniem powoduje, że na całym świecie, również w Polsce, organizowane są protesty przeciwko wdrażaniu 5G. Czy faktycznie należy obawiać się tej sieci, czy jej szkodliwość to jedynie kolejna z teorii spiskowych?

Środowiska „anty 5G” twierdzą, że promieniowanie związane z tą siecią wywoła wśród ludzi liczne choroby, m.in. nowotwory mózgu, bezpłodność, a nawet „gotowanie głowy”. I chociaż naukowcy uspokajają, że szkodliwe promieniowanie to promieniowanie jonizujące, które nie pojawia się w przypadku technologii 5G, to protestujących nadal nie brakuje, a wręcz ich przybywa. Organizowane są przez nich np. akcje protestacyjne. Ostatnia miała miejsce pod koniec kwietnia, a był to „II Ogólnoświatowy Protest Przeciwko Sieci 5G”.

Sieć 5G w Polsce

Operator komórkowy Play zapowiedział, że do końca lutego 2020 roku jako pierwszy uruchomi w naszym kraju technologię 5G. Sieć miała być wdrożona w 16 miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Zakopanem, Szczyrku, Bukowinie Tatrzańskiej, Karpaczu, Giżycku, Władysławowie, Mrągowie, Kołobrzegu, Ustce oraz w Augustowie. Plan jednak się nie powiódł. Z tej okazji skorzystała konkurencja – 11 maja 2020 roku to Plus jako pierwszy uruchomił sieć 5G w 7 polskich miastach – w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Nadajniki 5G – kiedy w Augustowie?

Z rozmowy z Starostą Augustowskim, panem Jarosławem Szlaszyńskim, dowiedzieliśmy się, czy i kiedy mieszkańcy miasta mogą spodziewać się wprowadzenia nowej technologii. Starosta poinformował nas, że nie podpisywał żadnych umów na budowę przekaźników 5G oraz że na terenie Augustowa i okolic nie było zgłoszenia dotyczącego budowy tego typu przekaźnika.

Co Starosta Augustowski osobiście myśli na temat szkodliwości emitowanego promieniowania wywoływanego przez anteny 5G?

„Na chwilę obecną trudno przewidzieć, jakie zmiany będą obserwowane przy wprowadzeniu nowych rozwiązań, dlatego też punktem wyjścia do podjęcia działań zmierzających do zmiany wartości dopuszczalnych poziomów promieniowania powinny być miarodajne wyniki oceny ich oddziaływania na zdrowie ludzi i środowisko” – mówi pan Szlaszyński.

„Sieć 5G ma kluczowe znaczenie dla budowy nowych technologii jak również rozwoju Internetu i nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, jednak budowa przekaźników sieci 5G powinna być poprzedzona rzetelną i wnikliwą analizą oddziaływania nowych technologii, dopiero później wprowadzana” – kontynuuje Starosta.

Nasz rozmówca poinformował nas również, że do Starostwa Powiatowego w Augustowie nie wpłynęło żadne pismo od mieszkańców dotyczące nadajników 5G.

Z przeprowadzonego przez nas wywiadu wynika, że na razie augustowianie nie mają powodów do obaw, ponieważ na terenie miasta oraz okolic nadajniki sieci 5G nie funkcjonują, ani nie ma planów na ich umieszczanie. Ta rewolucyjna technologia będzie jednak wdrażana w coraz większej ilości polskich miast i z pewnością nie ominie Augustowa. I choć niesie ona za sobą wiele kontrowersji oraz obaw, to jej pojawienie się jest tylko kwestią czasu.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Ebra poniedziałek, 15 czerwiec 2020 18:20 napisane przez Ebra

  No to by było coś, w końcu sprawniejszy internet mobilny

 • Link do komentarza Tomek środa, 27 maj 2020 19:11 napisane przez Tomek

  5G w Augustowie? Zawsze te miasto było na końcu ze wszystkim. Rządzący zamiast iść z postępem czasu to mieszkańcy z zazdrością patrzą na Suwałki które się pięknie rozwijają. A tu? Te 5G to będzie napewno jak juz wszystkie miasta będą to miały. A puki władze dojdą do porozumienia w tej kwesti dużo wody upłynie. Tak to jest w tym dziwnym mieście.

 • Link do komentarza mrln środa, 27 maj 2020 11:49 napisane przez mrln

  W przeciągu roku będzie w Augustowie na pewno.

 • Link do komentarza LAR wtorek, 26 maj 2020 16:42 napisane przez LAR

  Play tylko gada i gada o 5G a Plus zrobił sieć 5G w wielkich miastach. Oby i do nas dotarła...

 • Link do komentarza Mieszkaniec Augustowa wtorek, 26 maj 2020 15:34 napisane przez Mieszkaniec Augustowa

  Dlaczego nie ma pełnej infrastruktury internetowej na Augustów w postaci światłowodów, gdy jest inwestowane już na 5G, Rozumiem trzeba dbać, żeby iść z duchem czasu, jednak duża część mieszkańców ma problemy z połączeniami powyżej 10mb/s co w dzisiejszych czasach jest śmieszną prędkością?