• 1
  • 2
środa, 27 maj 2020 12:16

Rząd ogłosił IV etap znoszenia ograniczeń

Napisała

Na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem premiera, ministra zdrowia oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego został ogłoszony IV etap znoszenia ograniczeń. Czekają nas spore zmiany. Jakie i od kiedy? Znamy szczegóły.

„Udało nam się uniknąć najgorszych ciosów, jakie mogły na nas spaść podczas epidemii” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wyraził również swoją nadzieję, że w lipcu i sierpniu Polska będzie wracać do rzeczywistości gospodarczej jaką znamy sprzed epidemii.

„Trzymajmy się tej nadziei, ale bądźmy ostrożni, bo wróg jest groźny” – ostrzegł premier.

Od dnia 30 maja zostają zniesione następujące obostrzenia:

  • zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej (jeśli zachowany jest 2-metrowy dystans społeczny),
  • zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa również w przestrzeni otwartej, gdzie da się zachować dystans np. restauracje, fryzjer (w sklepach, komunikacji miejskiej, kościołach maseczki nadal będą obowiązkowe, jeśli dwie osoby będą szły blisko koło siebie, to zasłanianie ust i nosa jest konieczne,
  • zniesienie ograniczenia we handlu – w sklepach nie będą obowiązywały limity osób,
  • zniesienie limitów osób w gastronomii,
  • zniesienie limitów osób w obiektach kultu religijnego, ale z zachowaniem dystansu społecznego (2 metry od innego wiernego),
  • zgromadzenia na powietrzu do 150 osób będą dozwolone, ale obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa lub utrzymaniu 2-metrowego dystansu społecznego,
  • mogą być realizowane koncerty plenerowe do 150 uczestników.

Od dnia 6 czerwca zostają zniesione następujące obostrzenia:

  • będą mogły być ponownie otwarte kina, teatry, filharmonie, audytoria w domach kultury, baseny, siłownie, kluby fitness, solaria, salony masażu – z zachowaniem dystansu społecznego. Wyjątkiem będą dyskoteki i kluby, ponieważ są to bardzo często ogniska nowych zakażeń, dlatego te obiekty będą musiały pozostać zamknięte. Otwarcie w/w placówek nie jest obowiązkiem, ale możliwością. Dwa podstawowe wymogi, które będą musiały być przestrzegane, to: pojemność widowni wypełniona do 50 procent oraz obowiązek noszenia maseczek.
  • będzie można organizować wesela oraz uroczystości rodzinne do 150 gości (weselnicy nie musza nosić maseczek).

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wyjaśnił, dlaczego w tym właśnie czasie postanowiono wprowadzić zniesienie kolejnych obostrzeń.

„Pierwsza sprawa – transmisji poziomej jest już niewiele, dlatego możemy znieść kolejne ograniczenia. Druga sprawa to stan szpitali gotowych na przyjęcie chorych na COVID – dziś 80 procent łóżek jest wolnych, 90 procent respiratorów jest wolnych i czeka na pacjentów z COVID-19” – poinformował.

„To nie oznacza końca epidemii” – skwitował minister Szumowski.

Gruby Benek
Taekwondo