• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 28 maj 2020 11:40

Augustowskie szkoły nadal prawie puste

Napisała

Rząd postanowił, że od 25 maja uczniowie klas I-III mogą wrócić do szkół, a ósmoklasiści odbywać konsultacje z nauczycielami na terenie placówek. Jak w augustowskich szkołach odbywają się tego typu zajęcia? O tym rozmawialiśmy z dyrektorami niektórych podstawówek w Augustowie.

Jak ogłosił premier rządu, placówki dydaktyczne mogą prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, przestrzegając zasad obowiązujących w okresie pandemii. Jednak to rodzice sami mają zdecydować, czy ich dziecko będzie uczęszczało na takie zajęcia. Od 25 maja można również prowadzić konsultacje dla ośmioklasistów na terenie placówki. Równocześnie nadal odbywa się nauczanie zdalne.

Jak w augustowskich placówkach dydaktycznych odbywają się zajęcia dla uczniów klas I-III oraz ośmioklasistów? O tym opowiedzieli nam dyrektorzy niektórych podstawówek w Augustowie.

Pani Mariola Karpińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, poinformowała nas jak to wygląda w jej placówce.

„Powrót dzieci do szkoły zadeklarowało ośmioro rodziców, ale niestety nie potwierdzili swojej decyzji i dzieci nie zjawiły się na zajęciach. Sadzę, że rodzice wciąż są pełni obaw. U nas w szkole doskonale sprawdza się nauczanie zdalne. Zadowolone są dzieci, rodzice i nauczyciele. Uczniowie, którzy nie mieli komputerów, zostali w nie zaopatrzone. Od organu prowadzącego otrzymaliśmy łącznie 13 komputerów. Mamy również swoje, używane, które również udostępniliśmy uczniom. Organ prowadzący, który naprawdę bardzo dba o szkoły, zaopatrzył nas również w środki dezynfekujące. W szkole ruszają konsultacje dla klas ósmych. Mamy opracowane terminy spotkań z nauczycielami oraz wszelkie procedury w związku z epidemią” – informuje pani dyrektor.

Kolejna placówka, do której zwróciliśmy się z pytaniem o klasy I-III, to Szkoła Podstawowa nr 3. Pani dyrektor, Wiesława Chrulska, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, podjęła decyzję, że w jej szkole nie będzie zajęć dla klas młodszych.

„To duża szkoła. Nie ma takiej możliwości, aby z częścią dzieci prowadzić zajęcia w szkole, a z resztą zdalnie. Nawet nie mamy dostatecznie licznej obsady pedagogicznej, aby temu sprostać. Rodzice naszych uczniów nie wyrazili zgody na powrót dzieci do szkoły. Rozpoczęły się natomiast konsultacje dla ósmoklasistów. Mamy 25-osobowe klasy, więc dzielimy je na małe grupy. Uczniowie chętnie biorą udział w tych zajęciach, zadowoleni, że mogą być w szkole ze swoimi nauczycielami”- mówi pani dyrektor.

Rozmawialiśmy również z dyrektorem Szkoły Podstawowej STO w Augustowie, panią Urszulą Jurgiel, dla której organem prowadzącym jest Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Augustowie.

„W naszej szkole jest 64 uczniów klas I-III. Zgłosiła się mała grupa – 10 uczniów. Proponowaliśmy zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej, jednak rodzice nie byli zainteresowani tą formą zajęć. W związku z tym prowadzimy z tymi dziećmi zajęcia dydaktyczne. Zatem część dzieci uczy się w szkole, a reszta zdalnie” – mówi pani dyrektor.

„Myślę, że rodzice boją się jeszcze wysłać małe dzieci do szkoły, mimo że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na ich przyjęcie. Pełną parą ruszyły natomiast konsultacje dla klas ósmych. Cała klasa, 16 uczniów, uczestniczy w zajęciach. Dla bezpieczeństwa podzieliliśmy ich na cztery grupy” – poinformowała nas pani dyrektor Urszula Jurgiel.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot