• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 28 maj 2020 14:03

Masz psa? Niedługo możesz zapłacić nawet 5 tysięcy!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało wprowadzenie nowego mandatu dla opiekunów zwierząt. Sprawdź, za co możesz dostać nawet 5 tysięcy kary.

Nowy mandat ma powstać w związku z wdrożonymi wcześniej zmianami w Kodeksie karnym. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego zakłada karanie mandatem opiekunów zwierząt. Wprowadzenie nowego taryfikatora jest konsekwencją pojawienia się nowych wykroczeń.

Nowelizacja ma dotyczyć wykroczenia z art. 77 k.w., dla którego wyróżniono dwa typy:

  • typ podstawowy (§ 1) – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
  • typ kwalifikowany (§ 2) – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.

Nowy mandat będzie obejmował typ wykroczenia ujętego w § 2, a wysokość kary będzie wynosiła 500 zł. Rozważane jest w tej kwestii jednak i dużo surowsze wyciąganie konsekwencji. Jeśli policja skieruje do sądu stosowny wniosek, sąd może nałożyć na opiekuna zwierzęcia grzywnę do 5 tysięcy złotych, naganę, a nawet ograniczenie wolności.

W przypadku wprowadzenia mandatu proponowanego przez MSWiA mieć się na baczności powinni wszyscy właściciele psów, bowiem kara będzie mogła zostać nałożona na każdego posiadacza zwierzęcia stwarzającego zagrożenie, a nie tylko na tych, których podopieczni znajdują się np. w wykazie psów ras niebezpiecznych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot