• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 28 maj 2020 17:22

Koniec uzdrowiska Augustów?

Napisała

Utrzymanie przez Augustów statusu uzdrowiska stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?

Augustów miał stać się właścicielem działki, na której zgromadzone są złoża cennej borowiny – tzw. błota leczniczego, które stosowane jest w miejskim sanatorium. Według najnowszych przepisów, kurorty muszą posiadać własne surowce tego typu dóbr naturalnych, inaczej mogą utracić status uzdrowiska. Tutaj na uwagę zasługuje fakt, że Augustów borowinę kupuje.

To miało się jednak zmienić. Przez kilka ostatnich lat trwały poszukiwania złóż tego surowca leczniczego, aż w końcu prowadzone badania geologiczne doprowadziły do odkrycia miejsca położonego w granicach administracyjnych miasta, z którego można byłoby wydobywać borowinę. Działka, umiejscowiona w rejonie drogi prowadzącej do Sejn w pobliżu byłych Silikatów, miała pozwolić miastu Augustów na utrzymanie statusu uzdrowiska. Lasy Państwowe, które są obecnie właścicielem tego 11-hektarowego terenu, miały dokonać z miastem zamiany gruntu. Jednak plany budowania obwodnicy na działce, którą miały przejąć Lasy Państwowe spowodowały, że wstępna umowa została anulowana.

Lasy Państwowe chcą wrócić do tematu zamiany gruntów dopiero po ogłoszeniu wyboru jednego z sześciu wariantów budowy obwodnicy miasta. Decyzja ma zapaść jednak dopiero jesienią. Jeśli Augustów nie przejmie działki z cenną borowiną, może stracić status uzdrowiska, co byłoby bardzo dużą stratą zarówno finansową, jak i wizerunkową.

1 komentarz

  • Link do komentarza marco poniedziałek, 08 czerwiec 2020 21:06 napisane przez marco

    Nazywanie Augustowa uzdrowiskiem to niemal przestępstwo. To co się teraz dzieje w tym mieście to zbrodnia. Pochodzę z Augustowa, mam tam dom i rodzinę i zawsze chętnie tam wracałem lecz od jakiegoś czasu coraz rzadziej bywam w jednym z moich niegdyś ulubionych miejsc na ziemi a to z jednego powodu. Władze miasta z nieznanych przyczyn? czyli pewnie finansowych pozwalają na głośne nocne imprezy. Kilka osób na tym zarabia a połowa mieszkańców przeklina te nocne ryki i łomot. Pływające po rzece statki właśnie tam puszczają najgłośniejszą muzykę. Czemu i komu to ma służyć?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot