• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 01 czerwiec 2020 17:01

Cenne znalezisko z X wieku

Napisała
Facebook Facebook

W średniowiecznym grodzisku archeolodzy odkryli przedmioty Wikingów. Są to bardzo cenne znaleziska pochodzące z X wieku.

„Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego odkrywają kolejne skarby w suchowolskiej ziemi. Niezwykle cenne przedmioty odnaleziono na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Grodzisku. Są to między innymi przedmioty z X wieku należące do Wikingów” – napisał na swoim profilu na Facebooku burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.

Archeologom udało się znaleźć kutą, bogato zdobioną ostrogę, wykonaną ze stopu żelaza i brązu oraz grot włóczni.

Teren, na którym prowadzone są wykopaliska, jest własnością gminy Suchowola. Gdy wszelkie prace w tym miejscu się zakończą, władze chcą wykorzystać Grodzisko do celów turystycznych. Planowane jest wypromowanie tego miejsca, stworzenie tu małej architektury oraz edukowanie ludzi w temacie życia Wikingów na ziemi suchowolskiej.

Niezwykle cenne przedmioty, które zostały znalezione w Grodzisku, trafią do Podlaskiego Konserwatora Zabytków. Później najprawdopodobniej będzie można je podziwiać  w Muzeum Podlaskim.


Źródło: Facebook

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot