• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 01 czerwiec 2020 18:12

Psy na służbie w augustowskiej policji [ZDJĘCIA]

Napisała
KPP Augustów KPP Augustów

Psy policyjne są bardzo wyjątkowe i niezwykle cenne. Powierzane są im ważne zadania i niejednokrotnie zdarza się, że ratują ludzkie życie. O tym, ile psów aktualnie pracuje w augustowskiej policji, do czego są szkolone oraz w jakich akcjach biorą udział, rozmawialiśmy z rzecznikiem Komendy Powiatowej Policji w Augustowie.

Umiejętności psów szkolonych do służby w policji są wykorzystywane m.in. do pilnowania porządku publicznego, wyszukiwania narkotyków, odnajdowania osób zaginionych czy zwłok. Zwierzę, które może otrzymać tego rodzaju „zawód” musi cechować się odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi i psychicznymi. Poza tym takie psy muszą mieć doskonały węch, odwagę, zdrowie i siły witalne oraz, co może zabrzmieć nieco dziwnie, muszą mieć skłonności do agresywnych zachowań oraz silny instynkt pogoni. Jaka jest więc idealna i najczęściej wybierana rasa psów przeznaczonych do pracy w policji? Jakie zadania powierza się takim psom? Co dzieje się z psim emerytem, kiedy już nie ma sił pełnić swojej służby? Między innymi o tym rozmawialiśmy z panią Kingą Muczyńską, rzecznikiem augustowskiej policji.

Proszę powiedzieć od jak dawna macie Państwo w swojej jednostce psy i ile ich jest?

W Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie policyjne psy służbowe pełnią służbę od 2000 roku. Obecnie służbę pełnią dwa psy: Gabak (patrolowo - tropiący od 2012 roku) i Jamroz (do wyszukiwania zapachu narkotyków od 2015 roku).

Gdzie są trzymane psy kiedy nie pełnią służby? Kto je karmi, dba o ich higienę i porządek w miejscu, w którym przebywają?

Czworonogi po zakończonej służbie przebywają w miejscu zamieszkania przewodnika. Funkcjonariusz zapewnia im odpowiednie warunki, dba o ich higienę oraz je karmi.

Czy istnieje jakiś specjalny klucz według którego nadaje się psom policyjnym imiona?

Istnieje taki klucz. Każdemu rocznikowi nadaje się imiona na pierwszą literę, która w danym roku obowiązuje. W roku 2020 policyjne psy służbowe będą miały imiona rozpoczynające się na literę „O”.

Jakie rasy psów wybierane są do szkolenia? W jakim wieku rozpoczyna się takie szkolenie i jak długo trwa?

Najczęściej wybierane są rasy typu owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie malinois. Czworonóg, aby mógł trafić na kurs specjalistyczny, musi mieć ukończone 12 miesięcy. Takie szkolenie trwa od 3,5 miesiąca do pół roku, w zależności od rodzaju kursu.

Czy opiekunowie psów mogą zabierać zwierzaki do domu po służbie?

Przewodnicy psów służbowych mogą zabierać czworonogi po zakończonej służbie do domu, jeżeli wyrazi na to zgodę przełożony. Oczywiście funkcjonariusz musi zapewnić odpowiednie warunki bytowe dla psa. W województwie podlaskim pełni służbę 56 psów, z czego 8 przebywa w miejscu zamieszkania przewodników.

Do jakich zadań są szkolone psy?

Psy dzieli się na następujące kategorie:

1. w służbie prewencyjnej:

- patrolowe,
- tropiące (województwo podlaskie – 3 psy),
- patrolowo-tropiące (województwo podlaskie 36 psów, w tym Augustów 1 pies),
- do działań antyterrorystycznych,
- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych (województwo podlaskie 3 psy),
- do wyszukiwania zapachów narkotyków (województwo podlaskie 13 psów, w tym Augustów - 1 pies),
- do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich (województwo podlaskie 1 pies),
- do ratownictwa wodnego i wyszukiwania zapachu zwłok w wodzie.

2. w służbie kryminalnej - do badań osmologicznych.

Proszę opowiedzieć o jednej z bardziej niebezpiecznych akcji, w której brał udział augustowski policjant ze swoim podopiecznym.

Pies pełniący służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Augustowie wielokrotnie po węszeniu śladów przyczynił się do odnalezienia osób zaginionych. Zdarzało się, że poszukiwania odbywały się zimą w trudnych warunkach atmosferycznych.

Co dzieje się z psem, który przechodzi na emeryturę i kiedy to następuje? Ile lat pies służy w policji?

Czworonoga można wycofać ze służby po ukończeniu przez niego dziewiątego roku życia, bądź ze względu na jego stan chorobowy lub utratę sprawności użytkowej. W większości przypadkach pies zostaje u przewodnika, bądź jego członków rodziny.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot
KA-MIX