• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 02 czerwiec 2020 11:34

Coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku z pandemią polityka kredytowa banków się zaostrza, więc o kredyt hipoteczny będzie trudniej. Chodzi głównie o wymagania dotyczące wkładu własnego i wiarygodności kredytowej.

Jak informuje BIK, w kwietniu spadła liczba i wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Banki udzieliły ich o 23 procent mniej. Z kolei na początku maja o 25 procent wzrosła liczba zapytań o nowe kredyty hipoteczne. Nic dziwnego, skoro panująca w tej chwili dwukrotna obniżka stóp procentowych sprzyja kredytobiorcom. Z banku można by więc pożyczyć o wiele więcej, jednak nie ma co liczyć na to, że ceny nieruchomości spadną. Szacuje się, że dzięki obniżce stóp procentowych rata przeciętnego, typowego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w złotych powinna zmniejszyć się o około 150 zł miesięcznie.

W chwili obecnej banki bardzo dokładnie sprawdzają wiarygodność kredytową osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Głównie dotyczy to wymagań co do wkładu własnego (minimum 15–20 procent, ale w niektórych przypadkach są też wymogi posiadania 30 procent). Spore trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego mogą mieć również osoby prowadzące działalność gospodarczą, zatrudnione na umowach cywilnoprawnych lub na umowach na czas określony, które niedługo wygasają. Szczególnie jeśli są pracownikami branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

Znacznie (o 23 procent) spadła nie tylko liczba, ale i wartość udzielanych kredytów mieszkaniowych (o 14,6 procent).

Zaciągnięcie kredytu w tym momencie będzie trudniejsze, ale najnowsze dane BIK pokazują, że popyt na kredyty już rośnie. Jest to spowodowane m.in. tym, że Polacy upatrują w tym rynku bezpieczną przystań dla swojego kapitału. Oprocentowanie lokat na poziomie 0,5 procent albo mniej, bez wątpienia zachęca do zakupu mieszkań w celach inwestycyjnych.

I choć o kredyt hipoteczny jest obecnie coraz trudniej, to nie ma obawy, że banki zrezygnują z tego typu ofert. Wciąż będą chciały ich udzielać, ponieważ z ich punktu widzenia kredyty mieszkaniowe są relatywnie bezpiecznymi produktami. Dlatego też będą wolały udzielać bezpieczniejszych kredytów niż np. kredytów gotówkowych.

Źródło: Newseria

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot